Norwegia

Norwegia jest Skandynawskim krajem, leżącym w północnej części Europy, bezpośrednio graniczącym ze Szwecją, Finlandią oraz Rosją. Posiada również odpowiedzialność administracyjną nad terytorium Svalbard i Jan Mayen oraz ma prawo roszczeń na terenie Antarktyki (Ziemia Królowej Maud).
W Norwegii obowiązują trzy języki – Bokmal i Nynorsk obowiązują w większości obszarów, a Sami wyłącznie na północy Kraju. Jednakże większość Norwegów, analogicznie do sąsiadów ze Szwecji, włada biegle językiem angielskim, bez zauważalnego akcenu.

Powierzchnia kraju jest w większości nieregularna, poprzecinana głębokimi, długimi, poskręcanymi fjordami z nielicznymi, żyznymi dolinami – bardzo cennymi ze względu na niewielką ilość ziemi pod uprawę.

Walutą obowiązującą jest Korona Norweska, składająca się ze 100 ore. Mimo, iż najmniejszą monetą jest 50 ore, ceny w sklepach są zaokrąglane w dół lub w górę, najbliżej tej wartości. Kraj nie jest członkiem Unii Monetarnej, a cena korony nie jest stała, ale wkrótce sytuacja może ulec zmianie, wraz z przybliżeniem wartości korony do euro. Norwegia jest, mimo swoich niewielkich rozmiarów, jedym z najbogatszych krajów na świecie w granicach przychodu na jednego mieszkańca. Ogromne zasoby paliw kopalnych oraz ich eksport, napędzają Norweską gospodarkę, która w tej dziedzinie dorównuje Rosji oraz Arabii Saudyjskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *