Bergen – stolica fiordów

Bergen – stolica fiordów. Bergen leży nad morzem, na zachodnim krańcu Norwegii, i otoczone jest siedmioma wysokimi górami. To miasto to urokliwa mieszanka charakterystycznych drewnianych domów, sięgających korzeniami do czasów hanzeatyckich, gwarnego i ludnego portu i przedsiębiorczego handlu ze sklepami i straganami, a także zachęcającym targiem rybnym. Wznieś się wysoko kolejką Floibanen, a zobaczysz fantastyczny widok na miasto, które leży u twoich stóp.
Bergen, zamieszkane przez ponad 260 000 osób, nazywane jest często stolicą regionu Vestlandet i jest drugim co do wielkości miastem Norwegii. Miasto jest popularnym celem wycieczek turystycznych i naturalnym punktem wyjścia do wypraw nad osławione fiordy Norwegii.
Dlatego też Bergen jest jednym z najbardziej atrakcyjnych europejskich portów dla statków wycieczkowych.
Miasto zostało założone w 1070 roku przez Olafa Spokojnego i nazwane Bjorgyin, co znaczy „zielona łąka pomiędzy górami”.
W średniowieczu, Bergen przez pewien okres było największym miastem Skandynawii, a także miastem handlowym i portowym o znaczeniu europejskim.
Przez kilkaset lat miasto miało monopol na eksport wszelkich ryb złowionych na obszarze od Vestlandet aż po Finnmark.
Niemiecki Związek Hanzeatycki, w XIII i XIV wieku, miał w Bergen jedną ze swoich czterech najważniejszych zagranicznych izb handlowych oraz kontrolował większość handlu na Bryggen. Dzisiaj te stare charakterystyczne domy handlowe z okresu hanzeatyckiego są wizytówką miasta i wpisane są na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.
W swojej historii, Bergen zostało dotknięte aż 36 rozległymi pożarami.
Ten największy, z 1702 roku, zamienił 90 procent miasta i całe Bryggen w popioły.
W kolejnych latach Bryggen odbudowano zgodnie z pierwotną tradycją budowlaną.
Bergen wciąż jest ważnym miastem handlowym i portowym, posiadając drugi co do wielkości port w Norwegii. Położenie pomiędzy wybrzeżem agorami miejskimi sprawia, że w Bergen „zawsze” pada i deszczu jest tu około trzy razy więcej niż w Oslo.
Bergen jest też miejscem rozpoczęcia „Najpiękniejszego rejsu na świecie”, czyli trwającej pięć i pół doby podróży statkiem Hurtigruten do Kirkenes na samej północy Norwegii. Od 1893 roku statek ten przewozi pasażerów, towary i pocztę wśród bajecznej norweskiej przyrody – po spektakularnych fiordach, w kierunku białych nocy lub zórz polarnych i wzdłuż surowego wybrzeża Północnej Norwegii.

Przechadzki pomiędzy starymi, drewnianymi, hanzeatyckimi domami na Bryggen. Domy pochodzą z okresu średniowiecza i są Jedną z największych atrakcji turystycznych w Norwegii. Zabudowa drewniana składa się z 61 budynków objętych ochroną i wpisanych na listę dziedzictwa światowego UNESCO.

Na osławionym targu rybnym nad Vagen można posmakować i kupić niemal wszystko, co pływa w morzu.

Vagen w Bergen, statek szkolny „Statsraad Lehmkuhl”. Statek został wybudowany w Niemczech w 1914 roku i zakupiony w 1921 roku przez byłego premiera Kristoffera Lehmkuhla, dyrektora Bergeńskiej Spółki Statków Parowych.

Ulriksbanen potrzebuje jedynie trzech minut na podróż z centrum na szczyt Ulriken, który leży 642 m n.p.m.Można tu wybrać się na spacer po rozległej okolicy, lub po prostu cieszyć się widokiem.

Z Fleien roztacza się fantastyczny widok na Bergen. Kolejka Fl0ibanen zabierze cię z targu rybnego Fisketorget do stacji końcowej Fleien, leżącej 320 metrów nad miastem.

Akwarium w Bergen jest najstarszym i największym akwarium w kraju. Są tam foki, pingwiny i gatunki ryb z bliskich i dalekich mórz. Akwarium odwiedza rocznie ok. 250 000 osób, aby obejrzeć widowiskowe karmienie fok i pingwinów.

Troldhaugen to dom kompozytora Edwarda Griega. Dom wybudowano w 1885 roku, a dziś funkcjonuje on jako muzeum. Wewnątrz willi można między innymi zobaczyć fortepian Steinway z 1892 roku należący do Griega, który wciąż wykorzystywany jest na koncertach. Edward Grieg nazwał dom Troldhaugen “moim najlepszym dotychczasowym opusem”, mimo, że dom został zaprojektowany przez jego kuzyna.