Bergen – stolica fiordów

Bergen – stolica fiordów. Bergen leży nad morzem, na zachodnim krańcu Norwegii, i otoczone jest siedmioma wysokimi górami. To miasto to urokliwa mieszanka charakterystycznych drewnianych domów, sięgających korzeniami do czasów hanzeatyckich, gwarnego i ludnego portu i przedsiębiorczego handlu ze sklepami i straganami, a także zachęcającym targiem rybnym. Wznieś się wysoko kolejką Floibanen, a zobaczysz fantastyczny widok na miasto, które leży u twoich stóp.
Bergen, zamieszkane przez ponad 260 000 osób, nazywane jest często stolicą regionu Vestlandet i jest drugim co do wielkości miastem Norwegii. Miasto jest popularnym celem wycieczek turystycznych i naturalnym punktem wyjścia do wypraw nad osławione fiordy Norwegii.
Dlatego też Bergen jest jednym z najbardziej atrakcyjnych europejskich portów dla statków wycieczkowych.
Miasto zostało założone w 1070 roku przez Olafa Spokojnego i nazwane Bjorgyin, co znaczy „zielona łąka pomiędzy górami”.
W średniowieczu, Bergen przez pewien okres było największym miastem Skandynawii, a także miastem handlowym i portowym o znaczeniu europejskim.
Przez kilkaset lat miasto miało monopol na eksport wszelkich ryb złowionych na obszarze od Vestlandet aż po Finnmark.
Niemiecki Związek Hanzeatycki, w XIII i XIV wieku, miał w Bergen jedną ze swoich czterech najważniejszych zagranicznych izb handlowych oraz kontrolował większość handlu na Bryggen. Dzisiaj te stare charakterystyczne domy handlowe z okresu hanzeatyckiego są wizytówką miasta i wpisane są na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.
W swojej historii, Bergen zostało dotknięte aż 36 rozległymi pożarami.
Ten największy, z 1702 roku, zamienił 90 procent miasta i całe Bryggen w popioły.
W kolejnych latach Bryggen odbudowano zgodnie z pierwotną tradycją budowlaną.
Bergen wciąż jest ważnym miastem handlowym i portowym, posiadając drugi co do wielkości port w Norwegii. Położenie pomiędzy wybrzeżem agorami miejskimi sprawia, że w Bergen „zawsze” pada i deszczu jest tu około trzy razy więcej niż w Oslo.
Bergen jest też miejscem rozpoczęcia „Najpiękniejszego rejsu na świecie”, czyli trwającej pięć i pół doby podróży statkiem Hurtigruten do Kirkenes na samej północy Norwegii. Od 1893 roku statek ten przewozi pasażerów, towary i pocztę wśród bajecznej norweskiej przyrody – po spektakularnych fiordach, w kierunku białych nocy lub zórz polarnych i wzdłuż surowego wybrzeża Północnej Norwegii.

Przechadzki pomiędzy starymi, drewnianymi, hanzeatyckimi domami na Bryggen. Domy pochodzą z okresu średniowiecza i są Jedną z największych atrakcji turystycznych w Norwegii. Zabudowa drewniana składa się z 61 budynków objętych ochroną i wpisanych na listę dziedzictwa światowego UNESCO.

Na osławionym targu rybnym nad Vagen można posmakować i kupić niemal wszystko, co pływa w morzu.

Vagen w Bergen, statek szkolny „Statsraad Lehmkuhl”. Statek został wybudowany w Niemczech w 1914 roku i zakupiony w 1921 roku przez byłego premiera Kristoffera Lehmkuhla, dyrektora Bergeńskiej Spółki Statków Parowych.

Ulriksbanen potrzebuje jedynie trzech minut na podróż z centrum na szczyt Ulriken, który leży 642 m n.p.m.Można tu wybrać się na spacer po rozległej okolicy, lub po prostu cieszyć się widokiem.

Z Fleien roztacza się fantastyczny widok na Bergen. Kolejka Fl0ibanen zabierze cię z targu rybnego Fisketorget do stacji końcowej Fleien, leżącej 320 metrów nad miastem.

Akwarium w Bergen jest najstarszym i największym akwarium w kraju. Są tam foki, pingwiny i gatunki ryb z bliskich i dalekich mórz. Akwarium odwiedza rocznie ok. 250 000 osób, aby obejrzeć widowiskowe karmienie fok i pingwinów.

Troldhaugen to dom kompozytora Edwarda Griega. Dom wybudowano w 1885 roku, a dziś funkcjonuje on jako muzeum. Wewnątrz willi można między innymi zobaczyć fortepian Steinway z 1892 roku należący do Griega, który wciąż wykorzystywany jest na koncertach. Edward Grieg nazwał dom Troldhaugen “moim najlepszym dotychczasowym opusem”, mimo, że dom został zaprojektowany przez jego kuzyna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *