Norweskie Muzeum Ludowe

Norweskie Muzeum Ludowe

Norweskie Muzeum Ludowe może się poszczycić mianem jednej z najciekawszych atrakcji turystycznych Oslo. Na terenie skansenu zgromadzonych zostało 155 zabytkowych budynków, a także blisko 230 tys. cennych artefaktów z terytorium całego kraju. Norweskie Muzeum Ludowe jest obecnie jednym z największych muzeów na wolnym powietrzu w Europie.

Norweskie Muzeum Ludowe (nor. Norsk Folkemuseum) usytuowane jest na półwyspie Bygdøy i zajmuje powierzchnię 140 tys. km kw. (powierzchnia samych budynków wynosi 27 tys. km kw.). Muzeum założone zostało w 1894 r., z inicjatywy historyka Hansa Aalla i było ono w owym czasie jednym z pierwszych muzeów na wolnym powietrzu na świecie (pierwszą tego typu placówką był Skansen w Sztokholmie, otwarty w 1891 r. i właśnie z tego względu Norwegowie, mówiąc o swoim Muzeum Ludowym, unikają słowa „skansen”). Przez ponad 120 lat na półwyspie Bygdøy umieszczono ponad 150 obiektów o różnych przeznaczeniu, pochodzących z terytorium całej Norwegii – głównie z terenów wiejskich, ale także z miast i miasteczek. Dziś budynki pogrupowane są według regionów, a w ich wnętrzach prezentowane są tradycyjne stroje, wyroby rzemiosła artystycznego, a także na przykład przedmioty codziennego użytku Lapończyków – mieszkańców krainy historyczno – geograficznej – Laponii. Na obszarze muzeum znajduje się także rekonstrukcja typowego, norweskiego założenia miejskiego, w którym zajrzeć można do warsztatów rzemieślniczych i zabytkowych kamienic, a nawet na wiekową stację benzynową. Zarówno zrekonstruowany obszar miejski, jak też tradycyjne osady wiejskie ożywają latem, gdy pracownicy muzeum przywdziewają ludowe stroje i prezentują turystom tradycyjne rzemiosła, tak wiejskie, jak i miejskie.

Na szczególną uwagę zasługuje w Norweskim Muzeum Ludowym Kościół klepkowy z Gol (norw. Gol stavkirke). Świątynia ma ponad 800 lat i stanowi ona znakomity przykład drewnianego budownictwa sakralnego Norwegii. Patrząc na kościół z zewnątrz, uwagę przykuwają przede wszystkim strome dachy oraz bogate, snycerskie dekoracje.