Archipelag Svalbard – Dom Niedżwiedzia Polarnego

Latem archipelag Svalbard skąpany jest w słońcu, które nie zachodzi, a zimą nad krajobrazem rzucają światło nieokiełznane zorze polarne. Svalbard jest bardzo szczególną częścią Norwegii i jednym z najdalej na północ położonych lądów na świecie. Ponieważ Svalbard leży tak na uboczu, teren podlegał niewielkim wpływom człowieka. Większość jego obszaru to wciąż nietknięta przyroda, bez dróg czy innych śladów ludzkiej ingerencji.

Arktyczny archipelag Svalbard leży w połowie drogi między Norwegią kontynentalną a Biegunem Północnym. Przyrodę Svalbardu charakteryzują olbrzymie lodowce i rozległe płaskowyże górskie. Pomimo surowego, arktycznego klimatu, Svalbard obfituje w faunę w postaci niedźwiedzi polarnych, morsów i wielu innych gatunków zwierząt i ptaków, które dopasowały się do zimnego klimatu. Bogate złoża węgla dały podstawę do założenia osad górniczych Longyearbyen oraz Barentsburg.

Svalbard został odkryty w 1596 roku. Najpierw z wysp korzystali łowcy wielorybów, mając tam bazę połowową od XVIII wieku, którą z czasem opuszczono. Na początku XIX wieku rozpoczęto wydobywanie węgla, co doprowadziło do założenia wielu społeczności. Obecnie na Svalbardzie mieszka około 2600 mieszkańców, większość z nich w Longyearbyen.

Ta piękna, górzysta kraina jest rajem zarówno dla geologów, jak i turystów. Ponad połowa mierzącej 63 000 km2 powierzchni Svalbardu pokryta jest lodem. Linię brzegową wyznaczają spiczaste góry, co dało nazwę największej wyspie Svalbardu,

Spitsbergen. Fiordy i lodowce Svalbardu zapierają dech, to przyroda która wabi i jednocześnie przeraża.

Arktycznej nieskończoności możesz doświadczyć łodzią, psim zaprzęgiem, skuterem śnieżnym, pieszo lub na nartach.

Przyroda arktyczna jest jedyna w swoim rodzaju, ale też bardzo delikatna. Bogactwo fauny i flory egzystuje w trudnych warunkach. Ruch turystyczny mocno wzrasta, ale jest podporządkowany surowym regulacjom, a wszelki ruch i działania na Svalbardzie podporządkowane są ochronie środowiska.

Na tobie, nasz gościu, też spoczywa odpowiedzialność:Zadbaj o Svalbard!
Ruch turystyczny na Svalbardzie znacznie wzrasta.
Coraz więcej osób wybiera wyprawę na Svalbard statkiem wycieczkowym, dzięki czemu wchodzi się w bezpośredni kontakt z monumentalną przyrodą.
Skuter śnieżny jest naturalnym środkiem transportu na Svalbardzie, gdzie śnieg zalega przez większość roku.

Niedźwiedź polarny, razem z niedźwiedziem brunatnym kodiackim, jest największym niedźwiedziem i drapieżnikiem na świecie. Może ważyć nawet 800 kg.

Piękne formacje skalne po zachodniej stronie Svalbardu podczas białej nocy.