Kristiansand – Zabytki

KRISTIANSAND

Tętniące życiem Kristiansand – stolica Sørlandet – to norweski port leżący najbliżej Danii. Wielu turystów z południa właśnie tutaj po raz pierwszy spotyka się z Norwegią. Miasto jest miejscowością letniskową chętnie wybieraną przez norweskie rodziny z dziećmi. Wysiadające z promów tłumy zagranicznych turystów najczęściej zaraz wyjeżdżają stąd najbliższym pociągiem.

Regularną szachownicę szerokich ulic Kristiansand zawdzięcza królowi Christianowi IV, który założył to miasto w 1641 r. Jeszcze kilka lat temu słynęło ono z zanieczyszczonego powietrza, brudnej, śmierdzącej plaży i rzeki, w której pływały martwe łososie. Dzięki przedsiębiorczości mieszkańców, ścieki przemysłowe są obecnie oczyszczane w trzech potężnych oczyszczalniach, a na kominach założono filtry. Dławiący dawniej osad jest sprzedawany jako wzmocnienie do betonu stosowanego na platformach wiertniczych i przynosi co roku miliony koron zysku. Uporządkowano również okolice małego portu, gdzie znajduje się bajeczny targ rybny, kilka dobrych restauracji rybnych, pizzeria, a w planie są jeszcze inne atrakcje.

Orientacja

Centrum Kristiansand składa się z sieci prostopadłych ulic. Powstałe w ten sposób kwartały (sześć dłuższych na dziewięć krótszych) nazywane są kwadraturami (kvadiaturen). Z dwóch stron otacza je morze, z trzeciej płynie rzeka, a z czwartej rozciąga się duży park miejski. Dworzec kolejowy i autobusowy oraz terminal promowy usytuowane są na zachód od centrum. Samochód można zaparkować w ich sąsiedztwie, ale również na większości ulic. Sklepy i restauracje w centrum skupione są wzdłuż deptaku Markens gate.

Informacje

Biuro informacji turystycznej Destinasjon Sørlandet (38121314, fax 38025255, destsor@online.no) znajduje się w pobliżu przystani promowej i dworców, przy Droningens gate 2. W okresie od 2 VI do 21 VIII jest ono czynne w dni powszednie od 8.00 do 19.30, w soboty od 8.00 do 15.00 (od końca VI do połowy VIII do 19.30), a w niedziele od 12.00 do 19.30. W pozostałych miesiącach – w dni powszednie od 8.00 do 16.00.

Mapy i informacje dotyczące wędrówek pieszych, noclegów i zorganizowanych wypraw w góry południowej Norwegii można uzyskać w Kristiansand og Oppland Turistforening (38025263), Kristian IV gate 12, które jest czynne w dni powszednie od 8.00 do 15.00.

Pieniądze można wymienić na poczcie przy Markens gate 19, a także we wszystkich ważniejszych bankach, w tym także w banku znajdującym się w terminalu promowym Color Line.

Pralnia jest dostępna w Gjestehavn (Guest Harbour), gdzie za porcję prania płaci się 30 nkr i tyle samo za suszenie.

Christiansholm Festning

Dominującym elementem Strandepromenaden jest Christiansholm Festning. Twierdza ta została zbudowana w latach 1662-1672 z polecenia króla duńskiego Fryderyka III. Jako strategiczny punkt cieśniny Skagerrak, miała ona chronić miasto przed piratami i Szwedami. Koszt budowy twierdzy pokryty został przez 1550 obywateli miasta, których opodatkowano i zmuszono do wspierania tego przedsięwzięcia. Ściany dochodzą do 5 m grubości, a za wewnętrznym murem ukryta była zbrojownia. Pomimo tej potęgi (albo dzięki niej) obrońcy twierdzy brali udział tylko w jednej akcji zbrojnej i to w czasie wojen napoleońskich. W 1807 r. żołnierze ostrzelali angielski statek Spencer, bowiem jego kapitan żądał wydania stojącego w porcie duńskiego statku Prins Christian Fredrik. Spencer nie stawiał oporu i szybko odpłynął.

W 1872 r. twierdza została zniszczona, gdyż pożar spowodował wielki wybuch zgromadzonej amunicji. W czasie drugiej wojny światowej Niemcy pokryli ściany warstwą betonu, którą potem usunięto. W ostatnich czasach dokonano istotnych zmian, między innymi założono nowy dach z rzędem wysoko umieszczonych okien. Nadal jednak osiem armat z brązu, odlanych w latach 1666-1788, „zagraża” przybrzeżnym wysepkom.

Forteca (38075150) jest czynna codziennie od 15 V do 15 IX w godzinach 9.00 – 21.00. Od 15 VI do 15 VIII codziennie o 13.00 rozpoczyna się zwiedzanie z przewodnikiem. Wstęp jest bezpłatny.