Zachodnie Fiordy Norwegii

Norweskie góry nie są najwyższe na świecie, tylko tak wyglądają. Siedząc w łodzi na środku fiordu widzisz, jak stromo spadają w turkusową toń wody, podczas gdy wodospady rzucają się w dół zbocza.
W Norweskim królestwie fiordów możesz doświadczyć majestatycznej przyrody, sielskiej i porywającej zarazem.
Nie bez przyczyny „fjord” jest jednym z niewielu norweskich słów, które stały się międzynarodowe:Długa norweska linia brzegowa jest jednym z obszarów na świecie, gdzie znajduje się najwięcej fiordów – prawie 1200 fiordów otrzymało własną nazwę. Niektóre z nich należą też do najdłuższych na świecie, w tym Sognefjorden (204 km) i Hardangerfjorden (180 km).Znajdują się one w zachodniej części kraju, pomiędzy Stavanger na południu a Kristiansund na północy.
Dwa z fiordów w tej części kraju otrzymały miejsce na liście światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO, 17 kilometrowy Nseroyfjorden oraz 15 kilometrowy Geirangerfjorden.
Słyną z tego, że są najwęższymi, najdzikszymi i najbardziej widowiskowymi fiordami na świecie, oraz wspaniale reprezentują porywający krajobraz fiordów, charakterystyczny dla tej części kraju.

Wśród zachodnionorweskiego pejzażu fiordów, oprócz wielu z najwyższych gór Norwegii, znajduje się jedenaście z 20 największych lodowców kraju. Jostedalsbreen o powierzchni 480 km2 jest największym lodowcem kontynentalnej Europy.

W wielu miejscach regionu Vestlandet odnajdziesz ślady starego osadnictwa, między innymi z czasów wikingów. Norweskie kościoły klepkowe są architektonicznymi pomnikami wprowadzenia chrześcijaństwa do Norwegii. Kościoły klepkowe Borgund stavkirke i Urnes stavkirke leżą w odnogach fiordu Sognefjorden, i pochodzą z XII i XIII wieku.

Zachodnie królestwo fiordów spina sieć połączeń promowych, mostów, tuneli i stromych dróg pnących się wzwyż. Czy będziesz przemieszczać się lądem, czy wodą, będziesz świadkiem widowiska, którego sama natura jest reżyserem. Wyprawa wąskimi i krętymi drogami w strome góry lub rejs po fiordzie, zapierają dech w piersiach i są doświadczeniem na całe życie.

Latem wiele fiordów i jezior barwi się na zielono z powodu mułu wypływającego z lodowców – jezioro 0ldevatnet.

Folgefonna to trzeci co do wielkości lodowiec Norwegii oraz wspaniałe miejsce do wędrówek lodowcowych.

W odpowiedniej porze roku można podziwiać piękny ogród różany przy Baronii w Rosendal, Hardanger.

Imponujący wodospad Voringsfossen w Eidfjord, Hardanger, należy do najczęściej odwiedzanych atrakcji przyrodniczych Norwegii. Woda spada z wysokości aż 182 metrów.

Wodospad Latefoss w Odda jest jedną z najczęściej odwiedzanych przyrodniczych atrakcji w Norwegii.

W półroczu letnim Flam jest portem intensywnie uczęszczanym przez statki wycieczkowe.

Punkt widokowy ze Stegastein na fiord Sognefjorden.  Trasa Flamsbanen to jeden z najbardziej spektakularnych odcinków kolejowych na świecie. Pociąg potrzebuje 55 minut na przejechanie 20 km ze stacji kolejowej Myrdal na Hardangervidda. Najpierw pociąg wjeżdża na granicę występowania drzew na wysokości 900 metrów, a potem zjeżdża do Flam nad Aurlandsfjorden.
Wąski i długi na 17 km Naeróyfjorden jest odnogą Sognefjorden i figuruje na liście dziedzictwa światowego UNESCO.

Kościół klepkowy Urnesstavkirke nad Lustrafjorden jest najstarszym zachowanym stavkirke z pierwszej połowy XII wieku. Kościół figuruje na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Borgundstavkirke leży w Laerdal, w Sognefjorden i należy do najlepiej zachowanych w Norwegii kościołów klepkowych z okresu średniowiecza. Większość norweskich kościołów klepkowych wzniesiono w latach 1150 -1350. Dziś zostało ich tylko 28. Urnesstavkirke ma bogato dekorowane wnętrze.

Briksdalsbreen to odnoga lodowca Jostedalsbreen.

Alesund – Po ogromnym pożarze w 1904 roku, miasto zostało odbudowane i w przeciągu kilku lat wzniesiono 350 budynków w charakterystycznym stylu secesyjnym. Dzisiaj miasto może pochwalić się jednym z najpiękniejszych i najbardziej wizualnie dopracowanych centrów w Norwegii.

Jar Gudbrandsjuvet otrzymał nowy wygląd w 2010 roku, dzięki innowacyjnej architekturze związanej z projektem Narodowe szlaki turystyczne.

Trollstigen to najsłynniejszy szlak turystyczny w Norwegii. Ta momentami wąska i stroma droga ma w sumie 11 zakrętów o 180°.

Z góry Dalsnibba (1476 m n.p.m.) rozciąga się panorama na Geirangerfjorden.

Wzdłuż fiordu Geirangerfjorden leżą wodospady Zalotnik, Siedem Sióstr oraz Welon panny młodej.

Statek Hurtigruten we fiordzie Geirangerfjorden, zrozumiałe zboczenie z trasy „najpiękniejszego rejsu świata” wiodącej na północ do Kirkenes.

Trollveggen w Romsdalen, która przyprawia o zawrót głowy pionowym spadkiem o wysokości aż 1700 metrów.

Między Moldę a Kristiansund możesz przejechać spektakularną Drogą Atlantycką, która skacze z wyspy na wyspę, sąsiadując z oceanem.

Kviknes Hotell w Balestrand, wybudowany w stylu szwajcarskim, którego historia sięga roku 1752. Lista prominentnych gości jest długa, a najsławniejszym z nich był Cesarz Niemiec Wilhelm II.