Telemark dla każdego

Telemark dla każdego

Fanom Adama Małysza nazwa ta kojarzy się głównie ze stylem lądowania w skokach narciarskich. Narciarze powiążą ją z dawną, choć gdzieniegdzie znowu modną, bardzo trudną i widowiskową techniką zjazdową. Ale Telemark to nie tylko raj dla narciarzy

Również poza okresem zimowym ta południowa dzielnica Norwegii ma turystom wiele do zaoferowania. Grzmiące wodospady i zaciszne jeziora. Łagodne wzgórza i dzikie góry. Gwarne ośrodki turystyczne i puste, ciche ścieżki, jakby stworzone do zadumy i medytacji. Wybór jest naprawdę duży. Już od ponad stu lat Telemark jest cenionym celem dla ludzi poszukujących wypoczynku. Teraz, dzięki samolotom latającym z Polski bezpośrednio na pobliskie lotnisko Torp, Telemark stał się znacznie bardziej dostępny dla polskich turystów.

Kanał Telemark
To najbardziej spektakularny cel wycieczek w regionie. Przebity przez góry kanał ma 28 śluz, liczy 105 km i pokonuje 72 m różnicy poziomów. Połączył wschodnią i zachodnią Norwegię oraz umożliwił szybki transport ludzi, zwierząt hodowlanych, towarów i drewna. Wkrótce po ukończeniu w 1892 roku został okrzyknięty „ósmym cudem świata”. Obecnie można odbyć romantyczną podróż kanałem na pokładzie trzech statków: m/s „Victoria”, m/s „Henrik Ibsen” i m/s „Telemarken”. Rejs wygląda tak jak przed stu laty, statki mozolnie pokonują kolejne śluzy, a pasażerowie mogą podziwiać piękne krajobrazy. Popularne są również kajakowe wycieczki po kanale oraz rowerowe wzdłuż jego brzegu. Zależnie od kondycji można wybrać trasę stosowną do swoich możliwości. Dla turystów pragnących poznać Kanał przygotowano też gotowe pakiety, w skład których wchodzi nocleg w hotelu, rejs statkiem i powrót autobusem.

Henrik Ibsen

Słynny norweski dramatopisarz urodził się w Skien w 1828 roku. Jego ojciec, właściciel destylarni, był jednym z najzamożniejszych obywateli w mieście. W 1834 r. państwo zamknęło destylarnię i rodzina Ibsena straciła cały majątek. Pozostał im tylko letni dom w Venstøp. Obecnie mieści się w nim muzeum pisarza. Ibsen mieszkał tu do 15. roku życia. Tutaj kształtowała się jego wrażliwość i rozwijał talent dramatopisarski. Muzeum eksponuje pamiątki z okresu dzieciństwa pisarza. Goście mogą zobaczyć otaczające Ibsena przedmioty i poznać wydarzenia, które wywarły wpływ na przyszłego pisarza.

Aktywność na łonie przyrody

Piękna przyroda Telemarku zachęca do wypoczynku na świeżym powietrzu. Wybrzeże stwarza idealne warunki do pływania, żeglowania, kajakarstwa i wędkowania. Góry zachęcają do pieszych wycieczek. Hardangervidda to najwyżej położona równina w Europie i największy park narodowy w Norwegii. Liczne szlaki turystyczne są dobrze oznakowane. Popularne punkty startowe dla wycieczek to Haukeliseter Turisthytte przy drodze E134 oraz Mogen Turisthytte nad jeziorem Møsvatn. Gaustatoppen przez wielu uważana jest za najpiękniejszą górę w Norwegii. Jej wierzchołek osiąga wysokość 1.883 m, oferując niezwykły widok na sporą część Norwegii. Na szczycie znajduje się stuletnie schronisko, w którym można odpocząć po trudach wspinaczki.

Coś dla dzieci

Na wiosnę w Skien, głównym mieście regionu, uruchomione zostaną aż dwa duże centra wypoczynku przeznaczone dla dzieci i rodzin. Skien fritidspark to największe w Norwegii centrum sportu i rekreacji. Oprócz hal sportowych będzie tu ściana wspinaczkowa, park wodny, obiekt spa i wellness oraz kawiarnia. Z kolei Eventyrfabrikken będzie największym w Skandynawii centrum zabaw dla dzieci. Pod dachem powstanie tajemnicza dżungla z wielkimi zjeżdżalniami, tunelami i zamkami. Będzie też spokojniejszy zakątek dla mniejszych dzieci. (jl)

Dojazd

Na lotnisko Torp można dolecieć kilka razy w tygodniu liniami Wizz Air z Gdańska, Katowic, Poznania i Warszawy. Z lotniska dojazd do Skien autobusem Telemarkekspressen nr 182 (1 h, 105 NOK, www.nor-way.no) lub pociągiem (1 h, 136 NOK, www.nsb.no).