Półwysep Bygdøy

Półwysep Bygdøy

Ilość placówek muzealnych na półwyspie Bygdøy może zaskoczyć niejednego wytrawnego turystę. Poza słynnym Muzeum Łodzi Wikingów i Norweskim Muzeum Ludowym, są tu także muzea poświęcone wielkim norweskim odkrywcom, a zatem Muzeum statku „Fram”, Muzeum Kon-Tiki i Norweskie Muzeum Morskie. Poza tym na Bygdøy wznosi się także zabytkowy Zamek Oskara, a w północno – zachodniej części półwyspu rozciąga się piękny park.

Półwysep Bygdøy położony jest w północno – zachodniej części Fiordu Oslo, nad zatoką Frognerkilen. Wszystkie ważne muzea można znaleźć w południowo – wschodniej części półwyspu, a do najbardziej znanych placówek należą tu Muzeum Łodzi Wikingów i Narodowe Muzeum Ludowe.

W założonym w 1926 r. Muzeum Łodzi Wikingów prezentowane są trzy, pochodzące z IX w. łodzie, odkopane w kopcach grobowych na południu Norwegii. Najbardziej okazała z nich, znaleziona w 1904 r., pochodzi z Oseberg. W łodzi tej, poza licznymi przedmiotami codziennego użytku, znaleziono także dwa kobiece szkielety (przypuszcza się, że starszy szkielet należał do żony wodza lokalnej grupy Wikingów i właśnie dlatego w grobie umieszczona została łódź oraz np. należące do niej przedmioty). Dwie pozostałe łodzie, z Tune i Gokstad, znalezione zostały odpowiednio w 1867 r. i w 1880 r.

Drugą słynną placówką na półwyspie jest Norweskie Muzeum Ludowe – jeden z największych i najstarszych skansenów na świecie. Na obszarze liczącym blisko 140 tys. km kw. zgromadzono 155 zabytkowych budynków, stanowiących znakomity przegląd norweskiej, wiejskiej i miejskiej architektury drewnianej i murowanej. Wewnątrz budynków wystawiono też wiele z niemal 230 tys. cennych, pochodzących z terytorium całej Norwegii artefaktów.

Niezwykle ciekawe są też na półwyspie Bygdøy placówki muzealne poświęcone słynnym norweskim podróżnikom, w tym przede wszystkim Roaldowi Amundsenowi, Fridtjofowi Nansenowi i Thorowi Heyerdahlowi. W założonym w 1914 r. Norweskim Muzeum Morskim (norw. Norsk Maritimt Museum) prezentowany jest na przykład statek Gjøa, na którym Roald Amundsen, w latach 1903 – 1906, jako pierwszy człowiek na świecie, pokonał Przejście Północno-Zachodnie, czyli drogę morską prowadzącą z Europy do Azji przez Archipelag Arktyczny. Z kolei w założonym w 1936 r. Muzeum statku „Fram” (norw. Frammuseet) można zobaczyć właśnie statek „Fram”, na którym na przełomie XIX i XX w. pływali w regiony Arktyki i Antarktyki podróżnicy Fridtjof Nansen, Otton Sverdrup i Roald Amundsena. Statek został zbudowany w 1892 r., z inicjatywy i za pieniądze Fridtjofa Nansena. I wreszcie w Muzeum Kon-Tiki (norw. Kon-Tiki Museet) umieszczona została słynna tratwa „Kon – Tiki”, na której Thor Heyerdahl dopłynął w 1947 r. z Peru do wysp Polinezji (wyprawa trwała zaledwie 4 miesiące). Podróżnik udowodnił tym samym, że przodkowie Polinezyjczyków mogli pochodzić z Peru.

Spacerując po półwyspie Bygdøy warto jest jeszcze zwrócić uwagę na jeden obiekt – Zamek Oskara (norw. Oscarshall slott). Ta zbudowana w latach 1947 – 1952 królewska rezydencja stanowi jeden z najciekawszych w Norwegii przykładów architektury neogotyckiej (jej projekt wykonał Duńczyk Johan Henrik Nebelong). Dziś zamek otarty jest do zwiedzania, a w jego wnętrzu znajduje się muzeum.