Parki w Oslo

Parki w Oslo

Na terenie Oslo nie brakuje przepięknych terenów zielonych, posiadających bogatą szatę roślinną, ale także ozdobionych pięknymi fontannami czy pomnikami. Szczególną popularnością cieszy się w Oslo Park Frogner, w którego obrębie znajduje się kompozycja rzeźbiarsko – ogrodowa Gustava Vigelanda. Poza tym chętnie odwiedzany jest także Park na Wzgórzu św. Jana oraz Park Królewski.

Park Frogner (norw. Frognerparken) rozciąga się na powierzchni 45 ha i jest on największym terenem zielonym w Oslo. Park usytuowany jest w dzielnicy Frogner (ok. 3 km na północny – zachód od centrum), a jego historia i nazwa są ściśle związane z XVIII – wieczną rezydencją Frogner, z położoną na południowych obrzeżach parku. Najpierw właściciel rezydencji, Hans Jacob Scheel, założył wokół dworu niewielki ogród, później jego następcy przekształcili ogród w park i znacznie go powiększyli i wreszcie z końcem XIX w. cały obszar zakupiły władze miasta. Te z kolei nie tylko zdecydowały się utworzyć w zachodniej części miasta publiczne tereny rekreacyjne, ale także spory obszar parku oddały do zagospodarowania znanemu rzeźbiarzowi Gustavowi Vigelandowi. W ten oto sposób, do końca lat 40 – tych XX w., na terenie Parku Frogner powstał Park Vigelanda, czyli przepiękna kompozycja rzeźbiarsko – ogrodowa, obejmująca 212 rzeźb, ozdobną fontannę, most, a także kunsztownie wykonane bramy i oświetlenie.

Park na Wzgórzu św. Jana (norw. St. Hanshaugen Park), usytuowany na terenie dzielnicy St. Hanshaugen, to z kolei najstarszy park w Oslo założony poza ścisłym centrum. Historia tego miejsca sięga poł. XIX w., gdy terenem wokół Wzgórza św. Jana zainteresował się bogaty przemysłowiec Fritz Heinrich Frølich. W latach 60 – tych na terenie parku zasadzonych zostało ponad tysiąc drzew, a już w 1867 r. pieczę nad tym terenem przejęło miasto. Dziś park jest doskonałym miejscem spacerowym, a z jego wzniesień rozciąga się fantastyczny widok na centrum Oslo. W parku organizowane są też koncerty na wolnym powietrzu.

Park Królewski (norw. Slottsparken) rozciąga się wokół Pałacu Królewskiego, zamykając od zachodu główną aleję reprezentacyjną Oslo – Karl Johans gate. Park ten słynie przede wszystkim z przepięknych rzeźb i pomników – szczególnie cenne są tu dwa posągi Camilli Collet i Nielsa Henrika Abla dzieła Gustava Vigelanda, ale warto także zwrócić uwagę na konny pomnik Karola III Jana autorstwa Brynjulfa Bergsliena czy wreszcie na pomnik królowej Maud dzieła Ady Madssen.