Holmenkollen

Holmenkollen

Malowniczo położone na przedmieściach Oslo Holmenkollen można śmiało uznać za jedno z najważniejszych ośrodków narciarstwa w Norwegii. To właśnie tutaj ma miejsce słynny „Tydzień w Holmenkollen”, w którym udział biorą liczni biegacze narciarscy, skoczkowie i biathloniści, a których wyczyny oglądają setki tysięcy widzów. Tutaj także usytuowana jest słynna skocznia Hollmenkollbakken.

Holmenkollen położone jest ok. 10 km na północny – zachód od centrum Oslo. Dla wszystkich fanów narciarstwa, a w szczególności dla Norwegów, miejsce to jest legendarne, w końcu to właśnie tutaj zorganizowano w 1892 r. pierwszy festiwal narciarski na świecie. Dziś impreza ta nosi tytuł „Tygodnia w Holmenkollen” i jest ona nie tylko wielkim świętem sportu, ale także wspaniałym świętem narodowym, który przyciąga na przedmieścia Oslo setki tysięcy Norwegów. Mimo swojej nazwy, organizowany w marcu „Tydzień w Holmenkollen” trwa ponad tydzień (zazwyczaj 10 – 11 dni). W trakcie imprezy w zawodach uczestniczą nie tylko profesjonalni sportowcy, ale także politycy, osoby niepełnosprawne i dzieci (które w marcu kończą generalnie naukę w szkółkach narciarskich). Najbardziej prestiżowy jest tzw. Marsz Holmenkollen, który ma miejsce w niedzielę, na zakończenie „Tygodnia”, a w którym bierze udział nawet 8 tys. zawodników.

W Holmenkollen znajduje się także skocznia narciarska. Obecna konstrukcja pochodzi z lat 2008 – 2010, wcześniej stała tu natomiast skocznia Holmenkollbakken z 1892 r. Na starej skoczni zorganizowanych zostało wiele wspaniałych zawodów, dość powiedzieć, że w 1952 r. odbyły się na niej skoki w ramach VI Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Oslo, a także np. wiele zawodów Pucharu Świata, rozgrywanych w ramach tzw. Turnieju Nordyckiego (warto wspomnieć, że turniej ten aż trzy razy wygrał Adam Małysz – w 2001, 2003 i 2007 r.). Obecna skocznia jest nieco większa od poprzedniej – ma ona 134 metry, jej punkt konstrukcyjny usytuowany jest na 120 metrze, długość rozbiegu wynosi blisko 103 m, a trybuny mogą pomieścić 50 tys. widzów.