Katedra w Oslo

Katedra w Oslo

Katedra w Oslo jest nie tylko najważniejszą budowlą sakralną miasta, ale także oficjalną świątynią Norweskiej Rodziny Królewskiej. To właśnie tutaj odbywają się koronacje, śluby i inne, ważne uroczystości, z udziałem monarchy lub jego rodziny. W 2001 r. ślub w katedrze wziął książę Haakon Magnus Glücksburg.

Katedra w Oslo (norw. Oslo Domkirke) wznosi się przy placu Stortorvet, tuż obok Karl Johans gate, czyli głównej alei reprezentacyjnej Oslo. Katedra jest główną świątynią miasta i znajduje się pod opieką państwowego Kościoła Norwegii (zwierzchnikiem tego protestanckiego kościoła jest król Norwegii). Obecna budowla jest jednak dopiero trzecią katedrą Oslo, a została ona wzniesiona z końcem XVII w. Pierwszą katedrę zbudował król Sigurd I Krzyżowiec (w I poł. XII w.), ale świątynia ta usytuowana była ok. 1,5 km na wschód od dzisiejszego centrum, na terenie dzielnicy Gamle Oslo (Starego Oslo). Katedra Sigurda służyła oslowianom do 1624 r., czyli do momentu wybuchu ogromnego pożaru, który niemal doszczętnie strawił średniowieczne miasto. Katedra została szybko odbudowana, ale też zmieniła swoją lokalizację. Wiązało się to z faktem przeniesienia centrum nowożytnego Oslo w pobliże Twierdzy Akershus (zleceniodawca odbudowy miasta, król Christian IV Oldenburg, zauważył bowiem, że miasto usytuowane w sąsiedztwie twierdzy, pomiędzy zatokami Pipervika i Bispevika, będzie lepiej chronione). Druga katedra nie przetrwała jednak zbyt długo, bowiem już na pocz. lat 90 – tych XVII w. strawił ją pożar.

Obecna budowla, utrzymana w stylu baroku holenderskiego, została wzniesiona w latach 1694 – 1697 przez Jørgena Wiggersa. W poł. XIX w. wnętrzu świątyni nadano styl neogotycki, ale w wyniku renowacji przeprowadzonej w latach 40 – tych ubiegłego wieku, przywrócono mu pierwotny styl barokowy (renowacja miała uświetnić obchody 900 – tnej rocznicy założenia Oslo). Zwiedzając katedrę warto jest zwrócić uwagę na kilka jej elementów. Patrząc na świątynię z zewnątrz wzrok przyciąga oczywiście masywna wieża, oparta na planie kwadratu i zwieńczona okazałym hełmem. W portalu głównym znajdują się brązowe drzwi, wykonane z pocz. XX w. przez Dagfina Werenskiolda. Z kolei wewnątrz katedry pięknie prezentują się malowidła sufitowe autorstwa XX –wiecznego artysty Hugo Lousa Mohra oraz witraże wykonane przez Emanuela Vigelanda.