Trondheim – cel pielgrzymów

Katedra Nidarosdomen, to znak rozpoznawczy Trondheim, a zarazem największa nordycka katedra. Tu, od prawie 1000 lat, przybywają pielgrzymi w poszukiwaniu grobu świętego Olafa. Również współcześni podróżni wędrują lub jeżdżą rowerem po dawnych trasach pielgrzymów. Inni pielgrzymują do innych, bardziej świeckich „świętości” – dużych, rybnych rzek położonych w okolicach miasta.

Była stolica Norwegii, Trondheim, dziś jest trzecim co do wielkości miastem z 174 000 mieszkańców.
Trondheim lub Nidaros, bo tak miasto nazywało się kiedyś, zostało założone przez Olafa Tryggvasona w 997 roku.
W1030 roku Olaf Święty poległ w bitwie pod Stiklestad, i tym samym chrześcijaństwo na dobre zadomowiło się w Norwegii.
Najpierw wzniesiono małą, drewnianą kaplicę nad grobem Olafa, a następnie ludność wybudowała kamienny kościół, który stał się zaczątkiem katedry takiej, jaką znamy dzisiaj.
Napłynęło wiele darów dla kościoła, bo szybko rosła sława Olafa świętego jako osoby świętej. Był on największym królem męczennikiem kraju, był też znany i czczony daleko poza jego granicami.

W rzeczywistości, w średniowieczu Nidaros był najczęstszym celem pielgrzymek w Europie północnej. Obecnie w Nidarosdomen przechowywane są klejnoty koronne, razem z kościelnymi skarbami z dawnych czasów.

W Trondheim jest też wiele innych godnych zobaczenia miejsc i atrakcji, między innymi czarująca zabudowa drewniana dzielnicy Bakklandet oraz wyjątkowe nabrzeże Bryggene, u ujścia rzeki Nidelven. Wiele zabytków kultury opowiada o historycznym znaczeniu miasta, jednak mimo zakorzenienia w historii, Trondheim jest nowoczesnym miastem. Miasto nad rzeką Nidelven jest również miastem uniwersyteckim i stolicą technologiczną kraju, g Wzdłuż fiordu Trondheimsfjorden leżą jedne z najbardziej żyznych i kwitnących wsi rolniczych.
Nigdzie też nie ma takiej ilości petroglifów jak w okolicach Trondheim.
W krajobrazie kulturowym regionu Trondelag możesz niemal poczuć klimat dramatycznej przeszłości.

Nidarosdomen dominuje nad miastem Trondheim. Trondheim oraz ściana zachodnia Nidarosdomen, która jest najpiękniejszą i najbardziej zdobną ścianą katedry.

Widowisko Stiklestadspelet opowiada historię Olafa Świętego i chrystianizacji Norwegii. To przedstawienie plenerowe wystawiane jest co roku w okolicach Verdal, na północ od Trondheim.

Pomnik przedstawiający Olafa Tryggvasona, który był jednym z ważniejszych i bardziej wpływowych królów Norwegii, stoi na rynku w centrum Trondheim.