Życie kulturalne Norwegii

Życie kulturalne Norwegii jest bogate i dynamiczne, a wielu artystów zostało zauważonych za granicą. Najbardziej znanym wśród nich jest dramatopisarz Henryk Ibsen (1828-1906). Jego znane dramaty, takie jak Dom lalki oraz Upiory są często wystawiane na światowych scenach teatralnych.

Trzech norweskich pisarzy otrzymało nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Bjornstjerne Bjornson (1832-1910) otrzymał nagrodę w 1903 roku. Pisał powieści, wiersze i sztuki teatralne, jest także autorem norweskiego hymnu narodowego „Ja, vi elsker”. Nasz produktywny pisarz Knut Hamsun (1859-1952) otrzymał nagrodę Nobla w 1920 roku za powieść Błogosławieństwo ziemi, a Sigrid Undset (1882-1949) otrzymała nagrodę osiem lat później. Napisała wiele powieści, których akcja rozgrywa się w średniowiecznej Norwegii.

Norwedzy wyróżnili się również w innych dziedzinach kultury niż literatura. Edward Munch (1863-1944) zyskał światową sławę swoim obrazem „Krzyk”. Edward Grieg (1843-1907) jest największym norweskim kompozytorem muzyki klasycznej, a jednym z jego wielu znanych utworów jest „W grocie króla gór”.

Śpiewaczka operowa Kirsten Flagstad (18951962) należy do grupy najlepszych światowych sopranów wszech czasów i jest jedną z najbardziej znanych Norweżek na świecie.

Również ostatnimi czasy Norwedzy dali się zauważyć. Aktorka i reżyserka Liv Ullmann wyróżniła się między innymi ze względu na swój udział w filmach Szweda Ingmara Bergmana, a popowa grupa A-ha, w ostatnich dziesięcioleciach jeździła w trasy koncertowe po całym świecie.

We wszystkich dziedzinach kultury, przedstawiciele kultury norweskiej odnoszą sukces zagraniczny, co przyczynia się do umacniania pozycji Norwegii na mapie świata.