Życie kulturalne Norwegii

Życie kulturalne Norwegii jest bogate i dynamiczne, a wielu artystów zostało zauważonych za granicą. Najbardziej znanym wśród nich jest dramatopisarz Henryk Ibsen (1828-1906). Jego znane dramaty, takie jak Dom lalki oraz Upiory są często wystawiane na światowych scenach teatralnych.

Trzech norweskich pisarzy otrzymało nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Bjornstjerne Bjornson (1832-1910) otrzymał nagrodę w 1903 roku. Pisał powieści, wiersze i sztuki teatralne, jest także autorem norweskiego hymnu narodowego „Ja, vi elsker”. Nasz produktywny pisarz Knut Hamsun (1859-1952) otrzymał nagrodę Nobla w 1920 roku za powieść Błogosławieństwo ziemi, a Sigrid Undset (1882-1949) otrzymała nagrodę osiem lat później. Napisała wiele powieści, których akcja rozgrywa się w średniowiecznej Norwegii.

Norwedzy wyróżnili się również w innych dziedzinach kultury niż literatura. Edward Munch (1863-1944) zyskał światową sławę swoim obrazem „Krzyk”. Edward Grieg (1843-1907) jest największym norweskim kompozytorem muzyki klasycznej, a jednym z jego wielu znanych utworów jest „W grocie króla gór”.

Śpiewaczka operowa Kirsten Flagstad (18951962) należy do grupy najlepszych światowych sopranów wszech czasów i jest jedną z najbardziej znanych Norweżek na świecie.

Również ostatnimi czasy Norwedzy dali się zauważyć. Aktorka i reżyserka Liv Ullmann wyróżniła się między innymi ze względu na swój udział w filmach Szweda Ingmara Bergmana, a popowa grupa A-ha, w ostatnich dziesięcioleciach jeździła w trasy koncertowe po całym świecie.

We wszystkich dziedzinach kultury, przedstawiciele kultury norweskiej odnoszą sukces zagraniczny, co przyczynia się do umacniania pozycji Norwegii na mapie świata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *