Południe Norwegii

Piękny pas wybrzeża ciągnący się od Skien, u ujścia kanału Telemarkskanalen, na zachód od Stavanger, stanowi południowy kraniec Norwegii Tu znajdziesz beztroską idyllę norweskiego krajobrazu wakacyjnego – czarujące miasteczka o biało malowanych domach oraz ruchliwe przystanie., nagrzane skały i pokrzykiwania mew, słone morze i drewniane łodzie. Cieple i słoneczne dni na południowonorweskim wybrzeżu szkierowym to dla wielu Norwegów pełna definicja wakacji.

Risor, Grimstad i Lillesand to perełki, z wielu innych, leżące wzdłuż południowego wybrzeża, gdzie ludzie ściągają przez całe lato, aby uczestniczyć w festiwalach łodzi drewnianych, wydarzeniach kulturalnych, i leniuchować w swoich letnich domkach. Wielu artystów od wieków inspirowało się prowincjonalną idyllą południowej Norwegii, jak też krajobrazem wybrzeża. Jednym z nich jest światowej sławy malarz Edward Munch.

Liczne miasta portowe wzdłuż południowego wybrzeża rozkwitały w erze żaglowców w XIX wieku, dzięki intensywnemu transportowi morskiemu, rybołówstwu i handlowi. Ślady tych złotych czasów można znaleźć w przepięknych rezydencjach lokalnych armatorów i kupców, a także w wielkich budynkach handlowych.
Kristiansand jest największym miastem w regionie Sorlandet, a zostało założone przez Christiana IV jako miasto-forteca w 1642 roku.
Na zachód, w pobliżu Kristiansand, leży Mandal, najdalej na południe wysunięte miasto w Norwegii, a jadąc jeszcze nieco na zachód i dotrze się do najbardziej na południe wysuniętego punktu kraju, do Lindesnes. Stąd jest 2518 kilometrów do najbardziej na północ wysuniętego punktu Norwegii, Przylądka Północnego.
Zanim dotrzesz do Stavanger, oczaruje cię piękna równina nadbrzeżna, Jaeren, która rozciąga się do wzburzonego morza. Tutaj też leży druga co do długości piaszczysta plaża Norwegii, Orrestranden. Wśród bezkresnych piaszczystych plaż, położone są jedne z najbardziej żyznych obszarów rolniczych.

Stavanger to czwarte pod względem wielkości miasto Norwegii, dodatkowo nazywane Miastem Naftowym, gdyż stanowi ono centrum norweskiej morskiej działalności poszukiwawczo-wydobywczej.

Pomalowana na biało i kameralna starówka leży wokół portu Vagen i trzeba ją zobaczyć, zanim zacznie się podróż w kierunku majestatycznych fiordów Norwegii.

Blindleia to idylliczna przystań, leżąca pomiędzy Lillesand na lądzie a okolicznymi wyspami.

Masywne „kotły olbrzyma” pod Risor należą do największych w Europie Północnej. Kiedyś wierzono, że trolle gotowały w nich jedzenie, ale obecnie wykorzystywane są raczej do kąpieli.

Jacht Colin Archer pod Risor. Colin Archer był najznamienitszym konstruktorem łodzi w Norwegii pod koniec XIX wieku. Opracował on nowy rodzaj łodzi, które były wytrzymałe na trudne warunki żeglarskie.

Pomnik historyczny „Miecze w skale” został wzniesiony na pamiątkę bitwy' pod Hafrsfjord w IX wieku – jednej z największych i najważniejszych bitew w erze wikingów, gdzie pierwszy król Norwegii, Harald Pięknowłosy, pokonał lokalnych władców i zjednoczył Norwegię w królestwo.

Kameralna starówka w Stavanger, czwartym codo wielkości mieście Norwegii (ok. 124 000 mieszkańców), leży na wzgórzu opadającym w stronę portu.

Najstarsza latarnia Norwegii leży na Lindesnes i długo była śmiertelnie ważnym znakiem rozpoznawczym dla wszelkiego ruchu morskiego w kierunkach od i do Bałtyku.