Teatr Narodowy i Gmach Opery w Oslo

Teatr Narodowy i Gmach Opery w Oslo

Teatr Narodowy i Norweska Narodowa Opera i Balet to dwie najważniejsze instytucje kulturalne w Oslo. Teatr Narodowy liczy sobie ponad 100 lat i słynie z wystawiania sztuk Henrika Ibsena. Norweska Narodowa Opera i Balet to z kolei instytucja dosyć młoda, o której mówi się przede wszystkim w kontekście jej wspaniałej, nowoczesnej siedziby, usytuowanej przy porcie Bjørvika.

Teatr Narodowy (norw. Nationaltheatret) założony został w 1899 r. Podwoje nowego gmachu, usytuowanego pomiędzy Pałacem Królewskim a Budynkiem Parlamentu, otwarte zostały 1 września, a na inaugurację budynku oraz instytucji wybrano dzieła Ludviga Holberga, Henrika Ibsena i Bjørnstjerne’a Bjørnsona. Aż do końca lat 20 – tych XX w. teatr funkcjonował dzięki dotacjom prywatnym i dopiero później w finansowanie jego działalności włączyło się państwo norweskie. W ciągu ponad 100 lat Teatr Narodowy zasłynął z wystawiania sztuk Henrika Ibsena – dramatopisarza norweskiego tworzącego w XIX w. w duchu narodowego romantyzmu. Częstemu przedstawianiu dzieł Ibsena trudno jest się zresztą dziwić – od 1905 r., czyli od momentu zerwania unii ze Szwecją, Norwegowie potrzebowali oglądać przede wszystkim to, co wzmacniało ich świadomość narodową. Dziś repertuar teatru jest nieco bardziej zróżnicowany, grane są tu zarówno sztuki klasyczne, jak i sztuki twórców współczesnych.

Norweska Narodowa Opera i Balet znana jest przede wszystkim z przepięknego, nowoczesnego gmachu (norw. Operahuset), usytuowanego nad zatoką Bispevika i zaprojektowanego przez Taralda Lundevalla. Budynek, otwarty w 2008 r., posiada salę główną (mogącą pomieścić ponad 1350 osób) oraz dwie pomniejsze sale (posiadające 400 i 200 miejsc siedzących). W bryle Opery na szczególną uwagę zasługuje kamienny dach, który stromo opada ku brzegowi Fiordu Oslo. Po dachu tym można wyjść na sam szczyt budynku, co też stanowi niemałą atrakcję. W 2008 r. Gmach Opery w Oslo zdobył główną nagrodę Światowego Festiwalu Architektonicznego, a w 2009 r. – Nagrodę im. Miesa van der Rohe, przyznawaną przez instytucje Unii Europejskiej. Warto jest także zaznaczyć, że ze swoją powierzchnią 38,5 tys. m kw., Gmach Opery w Oslo jest największym budynkiem wzniesionym w Norwegii od czasów Katedry Nidaros w Trondheim.