Położenie Oslo jest wyjątkowe

Stolica Norwegii położona jest w otoczeniu pięknej przyrody, w głębi piątego co do wielkości fiordu w kraju. Jeśli przybędziesz drogą morską, zobaczysz najpiękniejsze wejście do portu, jakie można wymarzyć. Po minięciu idyllicznych szkierów na Oslofiorden, wita cię perła architektury, Opera, w najmłodszej dzielnicy Oslo.

Położenie Oslo jest wyjątkowe. Centrum miasta leży nad samym fiordem, otoczone jest rozległymi lasami, a obszary górskie są bardzo blisko.

Norwedzy kochają przyrodę, a w Oslo żegluga po fiordzie, wycieczka piesza, rowerowa lub na nartach po terenie Nordmarka, są zawsze na wyciągnięcie ręki. Krótka podróż promem na wysepki fiordu – albo równie krótka podróż kolejką miejską na teren Nordmarka – zabiera cię daleko od miejskiego zgiełku.

Oslo już w połowie XI wieku zostało ogłoszone stolicą Norwegii przez króla Haralda Srogiego. Wielki pożar w 1624 roku zniszczył dużą część starych zabudowań, ale miasto zostało przeniesione i szybko odbudowane przez duńskiego króla Christiana IV oraz nazwane Christianią. 300 lat później miasto ponownie nazwano Oslo.

Dzisiejsze Oslo, ze swoimi 575 000 mieszkańców, jest nowoczesną metropolią z mnóstwem ciekawych miejsc, jak na przykład charakterystyczne budynki Opery, Ratusza oraz nowo wybudowanej skoczni Holmenkollbakken. W norweskiej stolicy można znaleźć jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych, wyjątkowy Park Vigelanda z rzeźbami GustavaVigelanda, możesz też odwiedzić Munchmuseet i napawać się widokiem obrazów jednego z najbardziej znanych artystów Norwegii, Edwarda Muncha.

Niedaleko od centrum znajdziesz sielski półwysep Bygdoy, ze statkami Wikingów, statkiem polarnym Fram Fridtjofa Nansena, tratwą Kon-Tiki Thora Heyerdahla i oczywiście skansenem Folkemuseet, który mieści wszystkie stare, tradycyjne budowle drewniane charakterystyczne dla kraju.

Oslo stale się zmienia. Wokół nowej Opery, w nadmorskiej części miasta wyrasta nowa, nowoczesna dzielnica, która podkreśla bliskość stolicy do fiordu.

Wzdłuż fiordu Oslofjorden czekają kolejne atrakcje. Po stronie wschodniej łeżą na biało malowane miasta letniskowe Drobak i Son, Fredrikstad z uroczym Starym Miastem, a także potężna twierdza Fredriksten Festning w Halden. Po stronie zachodniej fiordu jest wzgórze zamkowe Slottsfjellet w Tonsberg – najstarszym mieście w kraju, Asgardstrand, gdzie mieszkał Edward Munch oraz Blaafarveverket (muzeum  sztuki i przemysłu) w Modum, których nie można przegapić.

Muzeum Kon-Tiki mieści oryginalną tratwę Kon-Tiki z drzewa balsa, która w 1947 roku przewiozła światowe] sławy podróżnika Thora Heyerdahla (1914-2002) i jego załogę przez Ocean Spokojny z Peru do Polinezji. Osebergskipet jest jednym z trzech statków wikingów z IX i X wieku, który jest wystawiony w muzeum Vikingskipshuset.

Norskfolkemuseum to największe w Norwegii muzeum historii kultury. Muzeum mieści prawie 150 starych domów, zebranych z całego kraju i odbudowanych na terenie wielkiego parku.

Na Bygdoy stoi pomnik upamiętniający pierwszych ludzi, którzy dotarli na Biegun Południowy. Roald Amundsen (w środku) dotarł na Biegun Południowy w 1911 roku, a jego statek, „Gj0a”, jest wystawiony w Norweskim Muzeum Morskim.Obok znajduje się Frammuseet.„Fram” to okręt, który poniósł innego podróżnika polarnego, Fridtjofa Nansena, w kierunku Bieguna Północnego w okresie 1893-1896. Nansen i jego drużyna dotarli do Bieguna Północnego jako pierwsi na świecie, po długiej i wyczerpującej podróży na nartach. Bunad występuje w wielu wariantach i powstał w okresie rozwiązania unii ze Szwecją w 1905 roku, zainspirowany tradycyjnym strojem ludowym.

W 2011 roku Oslo było gospodarzem MS w narciarstwie. Było to wielkie święto na terenach Nordmarka.
Oslo otoczone jest piękną przyrodą, a Nordmarka jest dla mieszkańców miasta popularnym terenem rekreacyjnym przez cały rok. Zimą obowiązują narty biegowe.
Wzdłuż fiordu Oslofjorden rozciąga się wiele pięknych plaż. Na kwitnącej wyspie na Oslofjorden leży twierdza Oscarsborg.
Oslofjorden jest latem uczęszczany przez miłośników łodzi.