Arendal

ARENDAL

Arendal, stolica administracyjna okręgu Aust-Agder (Agder Wschodni), położona jest na stromych zboczach otaczających port znany bardziej pod nazwą Pollen. Osoby pragnące popływać lub oddać się innym nadmorskim rozrywkom, powinny się udać na wyspę Merdø (dojazd promem), Tromøy lub Hisøy (dojazd autobusem).

Informacje

Od połowy VI do połowy VIII biuro Turistkontor w Arendal (37022193, fax 37025212), Friholmsgate 1, udziela niezbędnych informacji i organizuje zwiedzanie miasta. Czynne jest od poniedziałku do soboty od 9.00 do 19.00, a w niedziele od 12.00 do 19.00.

Jedyną pralnią w mieście jest Vaskebaren (37022542). Ta znajdująca się w porcie pralnia nie należy do samoobsługowych, więc warto z góry zapytać o zapłatę, aby uniknąć przykrej niespodzianki przy odbiorze prania. Najbliższa pralnia samoobsługowa mieści się obok biura informacji turystycznej w Tvedestrand (12 km na wschód drogą 410), a pranie kosztuje tam 20 nkr.

Tyholmen

Po kilku minutach spaceru na południe od dworca autobusowego, dochodzi się do starej portowej dzielnicy Tyholmen, gdzie stoją drewniane budynki z XIX w., z wyraźnymi wpływami neoklasycznymi, rokokowymi i barokowymi. W roku 1992 miasto otrzymało nagrodę „Europa Nostra” za doskonałą renowację. Jak można się spodziewać, w dzielnicy tej mieszka wielu utalentowanych (i często związanych z morzem) artystów i rzemieślników. Początkowo dzielnica Tyholmen oddzielona była od stałego lądu kanałem, który łączył Pollen z Kittelsbukt (portem przemysłowym położonym na zachód od centrum miasta). Kiedy w żegludze morskiej przeminęła era żaglowców, kanał ten został zasypany. Obecnie jest on odbudowywany i niebawem Tyholmen znowu będzie wyspą.

Z pewnością wiele osób zainteresuje się niezwykłym ratuszem (Rådhus), który w rzeczywistości jest pochodzącym z roku 1815 domem armatora. Pod koniec XIX w. pierwotna kopuła ozdobiona gwiazdkami została zastąpiona przez płaski sufit, ale na szczęście zachowała się jeszcze oryginalna klatka schodowa. Na piętrze wiszą portrety norweskiej rodziny królewskiej z XX w. i byłych burmistrzów Arendal.

Aust-Agder Museum

Początki Aust-Agder Museum były dość niezwykłe. W 1832 r. miasto poprosiło pochodzących z niego marynarzy, aby przywozili z całego świata rozmaite interesujące przedmioty. I właśnie w muzeum okręgowym można obejrzeć rezultat tych poszukiwań. Oprócz tego zgromadzone są tu zabytki związane z budową statków oraz handlem drewnem i innymi towarami, a także niezła kolekcja sztuki ludowej, narzędzi rolniczych i przyrządów żeglarskich. Muzeum jest czynne w okresie od 20 VI do 20 VIII: od 10.00 do 17.00 w dni powszednie, od 9.00 do 13.00 w soboty i od 12.00 do 15.00 w niedziele.

Wyspy

Licząca 260 ha powierzchni wyspa Merdø jest zamieszkana od XVI w. Rosną tu najrozmaitsze warzywa przywiezione na wyspę jako balast dawnych statków. W zabytkowej rezydencji kapitańskiej z 1736 r. mieści się przyozdobione meblami z epoki Merdøgård Museum (37022422). fest ono czynne codziennie od 12.00 do 16.30 w okresie od 23 VI do 15 VIII. Co godzinę istnieje możliwość zwiedzania z przewodnikiem.

Do Merdø i Hove (na wyspie Tromøy) można dotrzeć promem M/S Merdø (37026423), który pływa od końca VI do połowy VIII (25 nkr). Przez cały rok kursuje M/F Trau (37085609).

Na wysepkach Storę i Lille Torungene stoją dwie wysokie latarnie morskie, które od 1844 r. oznaczały wejście do portu w Arendal. Widać je z brzegów wysp Hisøy i Tromøy.

Do popularnych plaż na Hisøy należą: Stølsvigen, Tangen i Vrageviga. Niestety nie dociera do nich autobus (linia #336 dojeżdża tylko do Sandvigen) i można tam dotrzeć jedynie rowerem lub samochodem. Ulubione miejsca do kąpieli w morzu znajdują się na Tromøy, a są to Spornes i Hove. Do Spornes najbliżej jest od przystanku autobusu #334, choć i tak trzeba przejść pieszo parę kilometrów. Istnieje też możliwość zabrania roweru na prom M/S Skilsøy (37005544), który często kursuje między Arendal a zachodnim krańcem Tromøy (6 min, 12 nkr, po północy w weekendy 35 nkr). Do Kolbjørnsvik na Hisøy można dotrzeć z Arendal (6 min, 10 nkr) często kursującym M/S Kolbjørn III (37005544), zaś na Hove płynie ten sam prom co na Merdø.