Kultura festynu

Rozkoszując się pięknymi, naturalnymi krajobrazami Norwegii, nie możemy pominąć najstarszych zabytków kultury tego kraju. Kościoły słupowe to najbardziej charakterystyczne budowle norweskie i jedyne tego typu budynki w Europie. Kultura norweska to również niecodzienne festyny i imprezy, takie jak organizowany w Vinje festiwal rzeźby ze śniegu. Dlatego zwiedzając Norwegię, nie ograniczajmy się do fiordów.

Norwegia to kraj ludzi, którzy lubią i potrafią dobrze się bawić. Może dlatego odbywa się tu tak dużo festiwali. Najbardziej znany to Nordlysfestivalen Festiwal Zorzy Polarnej w Tromso. Turyści z całego świata ściągają tutaj pod koniec stycznia, by podziwiać to niezwykle zjawisko. Mieszkańcy Tromso świętują również powrót Słońca po długich tygodniach życia w mroku. Także na ekstremalnie wysuniętym na północ Svalbardzie to czas hucznych zabaw i uroczystych obchodów. Festiwal Rzeźby Śniegowej w Vinje, który odbywa się w połowie lutego, również ściąga amatorów dobrej zabawy z całego kraju. Miasto zamienia się wówczas w ogromny plac zabaw, na którym zarówno amatorzy, jak i znani artyści tworzą prawdziwe dzieła sztuki ze śniegu.

Łosoś norweski – Niewątpliwie łosoś to najbardziej popularny przysmak rodem z Norwegii. Jest ceniony za swój delikatny smak i apetyczny kolor. Hoduje się go z poszanowaniem środowiska, a jego mięso jest źródłem łatwo przyswajalnego białka, witamin, minerałów i niezbędnych do życia nienasyconych kwasów tłuszczowych. Łosoś wędruje na czas rozrodu z morza do rzeki, w której przyszedł na świat. Kieruje się w tej wędrówce zapachem wody. W jego organizmie zachodzą w tym czasie niezwykłe przemiany. W trakcie przekraczania granicy wód słodkich i słonych zmienia się drastycznie nie tylko gospodarka biochemiczna, ale i fizjologia ryby.

Kościół słupowy – Stavkirke to nazwa charakterystycznych drewnianych kościołów budowanych w Norwegii od X do XIII w. Należą one do najstarszych drewnianych zabytków Europy. Świątynie te wspierane były na słupowej konstrukcji, a stromy dach kryto gontem. Tradycja ta sięga korzeniami czasów przedchrześcijańskich i zaczerpnięta została z rozwiązań technicznych stosowanych przez wikingów przy budowie łodzi. Może dlatego legendy głoszą, że we wznoszeniu budowli pomagały cieślom trolle. Przy budowie świątyni nie używano metalu – nawet gwoździe były drewniane. Kościół przyozdabiano najczęściej rzeźbami (kalenice w kształcie smoków). W Norwegii znajduje się obecnie 28 kościołów typu slavkirke. Szacuje się, że do XIX w. było ich 1200.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *