Pałac Królewski w Oslo

Pałac Królewski w Oslo

Pałac Królewski w Oslo stanowi oficjalną i faktyczną siedzibę Norweskiej Rodziny Królewskiej. Król Harald V przewodzi tutaj także obradom Rady Państwa oraz podejmuje oficjalnych gości. Pałac jest otwarty do zwiedzania dla turystów w okresie letnim.

Pałac Królewski (norw. Det Kongelige Slott) zamyka od strony zachodniej ul. Karl Johans gate – najbardziej reprezentacyjną aleję Oslo. Pałac położony jest na niewielkim wzgórzu Bellevuehøyden i z wszystkich stron jest on otoczony przez Park Królewski. Historia tej rezydencji sięga lat 20 – tych XIX w., gdy Norweski Parlament przeznaczył fundusze na budowę nowej siedziby królewskiej w Oslo (w owym czasie Norwegia i Szwecja posiadały wspólnego władcę, który generalnie rezydował w Sztokholmie, a w Oslo zatrzymywał się on w eleganckim, choć skromnym domu miejskim Paleet, usytuowanym na terenie dawnej Christianii). Projekt Pałacu Królewskiego w stylu klasycystycznym sporządził duński architekt Hans Linstow, a jego budowa trwała ponad 20 lat. Zleceniodawca budowy, król Karol III Jan (jako król Szwecji król Karol XIV Jan), nie zdążył zamieszkać w pałacu, ponieważ zmarł na kilka lat przed jej zakończeniem. Pierwszym jego rezydentem został więc kolejny monarcha – Oskar I. Do pocz. XIX w. szwedzcy królowie z dynastii Bernadotte bywali w Oslo zazwyczaj kilka miesięcy w roku, ale nadal rezydowali oni w Pałacu Królewskim w Sztokholmie. Pałac w Oslo na stałe zamieszkany został dopiero wraz z rozwiązaniem w 1905 r. unii szwedzko – norweskiej i wraz z wstąpieniem na tron nowego władcy – Haakona VII.

Pałac Królewski to budowla trzypiętrowa, wzniesiona na planie litery „U” (pierwotny projekt przewidywał budowę pałacu na planie litery „H”, czyli podobnie do Pałacu Królewskiego w Sztokholmie, ale ostatecznie projekt ten nie został zrealizowany z braku środków finansowych). Okazała fasada ozdobiona portykiem ma 100 m długości i 24 m szerokości, a prostokątne skrzydła boczne mają wymiary 40 X 14 m. Wewnątrz pałacu znajdują się 173 pokoje, z których najbardziej okazale prezentują się Jadalnia i Sala Bankietowa, ozdobione malowidłami Petera Fredrika Wergmanna. W pałacu na uwagę zasługuje także kaplica, którą w lecie można zobaczyć z przewodnikiem. Dopełnieniem rezydencji jest Park Królewski, w którym stoi kilka ciekawych pomników. Naprzeciwko fasady usytuowany jest pomnik króla Karola III Jana, natomiast w innych częściach parku warto jeszcze zwrócić uwagę na dwa pomniki wyrzeźbione przez Gustava Vigelanda – norweskiego matematyka Nielsa Henrika Abla oraz norweskiej pisarki i feministki – Camilli Collett.