Norweskie parki narodowe

Poniżej zamieszczono krótkie omówienie i charakterystykę 21 norweskich parków narodowych. W nawiasach podano powierzchnię obszaru chronionego oraz nazwę okręgu, w którym park jest położony.

Borgefjell (1107 km2; Nord Trandelag i Nordland)
Na pokrytych głazami stokach masywu B0rgefjell; w wyższych partiach występuje roślinność górska. Na niżej położonych terenach rozciągają się porośnięte lasami zbocza i bagna. Park jest popularnym miejscem do obserwacji ptaków.

Dovrefjell (256 km2; Oppland, S0r Trandelag oraz Marę i Romsdal)
Większości Norwegów Dovrefjell kojarzy się z wotem piżmowym. Obdarzone imponującą sierścią zwierzęta przyciągają wielu miłośników natury. Park popularny wśród amatorów wędrówek i wspinaczki, którzy chcą zmierzyć się ze szczytem S0hetta (2286 m).

Femundsmarka (390 km2; Hedmark i S0r Trandelag)
Park leżący wzdłuż granicy szwedzkiej, z jeziorem Femunden i z typowo polodowcowym krajobrazem górskim.

Forlandet (640 km2; Svalbard)
Obszar chroniony obejmuje wyspę Prins Karls Folandet (86 km długości), przy zachodnim wybrzeżu Spitsbergenu. Głównym celem utworzenia było zabezpieczenie terenów wylęgu edredona i gęsi oraz kolonii fok i morsów.

Gressamoen (182 km2; Nord Trandelag)
Park założono w celu ochrony jednego z największych w kraju pierwotnych lasów świerkowych Słynie także z bagnistych terenów, które przyciągają miłośników obserwacji ptaków wodnych.

Gutulia (19 km2; Hedmark)
Niewielki park utworzony w celu ochrony rozwoju pradawnego lasu, zamieszkiwanego przez liczne gatunki ptaków.

Hardangervidda (3422 km2; Oppland, Telemark i Hordaland)
Ogromny park na wyniosłym płaskowyżu w środkowej części południowej Norwegii. Żyje tu największe stado dzikich reniferów w Europie; jest tu także jeden z najbardziej popularnych terenów narciarskich.

Jostedalsbreen (1145 km2; Oppland)
Obejmuje 487 km2 lodowej czapy Jostedalsbreen. Wiele malowniczych, interesujących lodowców dolinnych umożliwia poznanie sił natury, które niegdyś wyrzeźbiły kształt norweskich dolin, jezior i fiordów.

Jotunheimen (1145 km2; Oppland)
Najczęściej odwiedzany park narodowy w Norwegii, przyciąga tłumy amatorów wędrówek po dolinach oraz tych, który lubią mocniejsze wyzwania: liczne ostre, malownicze szczyty.

Nordvest Spitsbergen (3560 km2; Svalbard)
Ten dziki zakątek na wyspie Spitsbergen obejmuje nie tylko bajecznie piękne pole lodowe Kongsbreen, lecz także malowniczy Magdalenefjord, wykopaliska archeologiczne oraz należące do najpiękniejszych na świecie miejsca wylęgu ptaków morskich, ostoje karibu i ssaków morskich.

Ormtjernkampen (9 km2; Oppland)
Najmniejszy z norweskich parków narodowych. Chroni skrawek starego boru sosnowego, a także niewielki fragment lasu brzozowego oraz górską roślinność.

Rago (167 km2; Nordland)
W odludnym i niezwykle widokowym parku Rago znajdują się wysokie górskie szczyty, rozdzielone stromymi dolinami i wodospadami. Rago leży obok szwedzkich parków narodowych Padjelanta, Sarek i Stora Sjófallet, które łącznie tworzą teren chroniony o powierzchni 5700 km2.

Reisa (803 km2; Troms)
Najbardziej charakterystycznym obiektem w parku jest wąwóz Reisa, z pięknymi wodospadami, zróżnicowaną fauną i florą oraz atrakcyjnymi trasami wędrówek.

Rondane (580 km2; Oppland)
Rondane, najstarszy park narodowy w Norwegii, chroni stada dzikich reniferów, a także duże tereny nagich, malowniczych górskich szczytów i ląk. W parku znajdują się także archeologiczne pozostałości starych kultur łowieckich.

Saltfjellet-Svartisen (2105 km2; Nordland)
Dwuczęściowy park Saltfjellet-Svartisen, przecięty kołem podbiegunowym, tworzą wyżynne wrzosowiska Saltfjellet oraz dwie duże czapy lodowe Svartisen wschodnia i zachodnia. W granicach parku znalazły się archeologiczne relikty kultury Samów (Lapończyków) i święte miejsca tego ludu.

Stabbursdalen (98 km2; Finnmark)
Stabbursdalen powstał głównie w celu ochrony lasu sosnowego wysuniętego najbardziej na północ na świecie. Ponadto znajdują się tam znakomite tereny do wędrówek wśród dzikiej przyrody i wspaniałych widoków, z dala od uczęszczanych szlaków.

Sor Spitsbergen (5399 km2; Svalbard)
Największy w Norwegii park narodowy, obejmujący cały obszar południowej części Spitsbergenu (największa wyspa archipelagu Svalbard). Ok. 65% parku pokrywa lód, ale znajduje się tam kilka miejsc lęgowych bernikli oraz edredonów. Na urwiskach nad samym morzem gniazdują miliony innych ptaków morskich.

Ovre Anarjakka (1399 km2; Finnmark)
Mało znany park, przylegający do fińskiego parku narodowego Lemmenjoki. Chroni duże połacie lasów brzozowych i sosnowych, moczarów i jezior.

Ovre Dividal (743 km2; Troms)
Piękny, dziki park leżący w sercu sieci szlaków trekkingowych w północnej Norwegii, Szwecji i Finlandii. Słynie z polarnych rododendronów i wrzosowisk; żyje tam rzadko spotykany rosomak.

Ovre Pasvik (67 km2; Finnmark)
Na park, wciśnięty pomiędzy Finlandię a Rosję, składają się piękne lasy północne, z ostatnim siedliskiem niedźwiedzi brunatnych w Norwegii.

Anderdalen (69 km2; Troms)
Nieduży park na wyspie Senja, obejmujący moczary oraz nadmorskie lasy brzozowe i sosnowe, typowe dla okręgu Troms. Niektóre z drzew mają ponad 500 lat.