Kristiansand – Zabytki

Fontanna Nupena

Autorem dosyć rozbudowanej, trzyczęściowej fontanny w pobliżu fortecy jest Kjell Nupen. Przedstawia ona czteromasztowy statek założyciela miasta -Christiana IV – sieć ulic w centrum i nowoczesne miasto. Stojący niedaleko interesujący, ogromny ceramiczny gar miasto otrzymało w prezencie od fabryki lodów Henning Olsen Is.

Kristiansand Domkirke

Kristiansand Domkirke, zbudowana w stylu neogotyckim w 1885 r., jest największym kościołem w Norwegii (1800 miejsc siedzących). Katedra jest otwarta od 1 VI do 31 VIII od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00 – 14.00 (od 24 VI do 27 VII do 17.00). Od 29 VI do 8 VIII można codziennie posłuchać gry na organach. Wejście na wieżę kosztuje 20 nkr.

Parki Baneheia i Ravnedalen

Na terenie parków Baneheia i Ravnedalen, położonych na północ od centrum miasta, wytyczono sieć szlaków pieszych i narciarskich (zimą niektóre z nich są oświetlone), umożliwiając przebywanie w otoczeniu dzikiej przyrody. Oba parki utworzył w latach 1870-1880 generał Oscar Wergeland, prezydent miasta. Przez ponad 30 lat nadzorował sadzenie 150 000 drzew iglastych i przekształcił te tereny w zielony pas rekreacyjny. Z centrum do Baneheia można bez problemu dojść pieszo, a do Ravnedalen prowadzi kilka przyjemnych pieszych szlaków.

Muzeum przyrodnicze i Botaniske Hage

Ścieżki wijące się po 50-hektarowym parku wokół posiadłości Gimle (38092388), przy Gimleveien 23, prowadzą przez Botaniske Hage (ogród botaniczny), w którym znajduje się wiele rzadkich (są oznaczone) drzew, krzewów, kwiatów, skał, minerałów i zwierząt. Jest tu także zabytkowe rosarium z 1850 r., położone dokładnie 1 km od centrum, po drugiej stronie mostu Oddernes. Zwiedzanie jest możliwe od 20 VI do 20 VIII od wtorku do piątku w godzinach 10.00 – 18.00, a od soboty do poniedziałku od 12.00 do 18.00 (w pozostałych miesiącach krócej). Wstęp kosztuje 25 nkr.

Posebyen

Posebyen w Kristiansand, czyli Stare Miasto, obejmuje 14 kwartałów na północnym krańcu charakterystycznych kvadraturen. Warto pospacerować po tej czarującej dzielnicy, która swoją nazwę zawdzięcza norweskim żołnierzom. Przychodzili oni w te okolice, żeby odpoczywać (franc. reposer). Obecnie uczniowie wyższych klas budują model miasta z czasów Christiana IV. Dopóki prace nie są ukończone, model można oglądać jedynie po wcześniejszym ustaleniu terminu za pośrednictwem biura informacji turystycznej.

Kristiansand Dyrepark

Z biegiem lat dawne zoo przekształciło się w jedną z największych atrakcji w Norwegii i dziś prawdopodobnie jest ulubionym miejscem wypoczynku dzieci z całego kraju i innych części Skandynawii. Choć park nie może się równać z Disneylandem, jednak zarówno dzieci, jak i dorośli mogą tu spędzić przyjemnie dzień. W parku można nie tylko przejechać się na kłodzie lub statkiem pirackim, ale także pooglądać zaskakująco różne gatunki zwierząt, m.in. niemal wymarłe tamaryny lwie. Osoby pragnące skorzystać z parku wodnego, powinny pamiętać o zabraniu kostiumów kąpielowych.

Do największych atrakcji należą jednak: Nordisk Vilmark (dzika północ), gdzie zwiedzający przechodzą przez wysoko wzniesione pomosty z desek nad terenem zamieszkanym przez łosie, wilki, rysie i rosomaki, oraz Kardamomme By (miasto kardamonowe, nazwa pochodzi od podstawowego składnika skandynawskich wafli), czyli baśniowa wioska wzorująca się na popularnych opowiastkach dla dzieci, których bohaterem jest Thorbjørn Egner. Wioska została zbudowana dokładnie według ilustracji w książce, zaś znajdujące się w niej domy można wynająć. Od 21 V do 16 VIII dwie osoby dorosłe z dwójką dzieci mogą przenocować w uroczym domku z baśni za 2290 – 3890 nkr (n38049800, fax 38043367). W cenę wliczony jest dwudniowy bilet do parku.

Park jest czynny codziennie od 20 VI do 16 VIII w godzinach 10.00 – 18.00. Całodzienny bilet wstępu, obejmujący wszystkie propozycje, kosztuje 175 nkr (dorośli) i 150 nkr (dzieci). Dojazd zapewniają Dyreparkbussen kursujące mniej więcej co godzinę.