Kristiansand – Zabytki

Vest-Agder Fylkesmuseum

Vest-Agder Fylkesmuseum (38090228) to kolekcja zagród i małych osad z regionu Setesdalen, gdzie eksponowane są również stroje ludowe, wyroby rękodzielnicze i zabawki. Skansen położony jest 4 km na wschód od miasta, przy autostradzie E18. Od 20 VI do 20 VIII jest czynny codziennie od 10.00 do 18.00 (w niedziele od 12.00), a w pozostałych miesiącach jedynie w niedziele. Wstęp kosztuje 20 nkr.

Setesdalsbanen

Licząca 78 km linia kolejki wąskotorowej z Kristiansand do Byglandsfjordu została otwarta w 1896 r., by połączyć Setesdalen z wybrzeżem. Służyła ona do transportu niklu z kopalni Evje oraz drewna i klepek do beczek używanych do przechowywania solonych śledzi. Choć konkurencja ze strony normalnej kolei państwowej wymusiła zamknięcie linii w 1962 r., parowe lokomotywy Setesdalsbanen (38156482) nadal ciągną wagony na ostatnich 20 km z Grovane do Kristiansand. W VII pociągi z Kristiansand odjeżdżają od wtorku do piątku o 18.00, natomiast od 14 do 30 VI i od 1 do 31 VIII kursują tylko w niedziele o 11.30 i 14.00. Bilet powrotny kosztuje 50 nkr.

Kristiansand Kanonmuseum

Kristiansand Kanonmuseum (Muzeum Dział; 38085090) w Møvik, 8 km na południe od miasta, to teren niemieckiej baterii Vara, która w czasie drugiej wojny światowej wraz z analogicznym miejscem w Hanstholm w Danii zapewniała Niemcom kontrolę nad ważną ze strategicznego punktu widzenia cieśniną Skagerrak. Na każdym brzegu stały cztery 337-tonowe działa o przekroju luf 38 cm i zasięgu rażenia 55 km (pocisk pokonywał tę odległość w ciągu 2 min), tak więc pod niemiecką kontrolą znajdował się ruch wzdłuż obu brzegów cieśniny, zaś pas wody pośrodku był gęsto zaminowany. Jesienią 1941 r. stacjonowało tu ponad 1400 żołnierzy niemieckich.

Po wojnie miejsce to nazwano Møvik Festning (fort Møvik), a norweskie wojska ochrony pogranicza pilnowały, by historia drugiej wojny światowej się nie powtórzyła. Turyści odwiedzający muzeum mogą obejrzeć wielkie armaty oraz bunkry, koszary, magazyny amunicji (łącznie z budzącymi lęk 800-kilogramowymi łuskami), generator mocy i różne urządzenia usprawniające działania wojskowe. Muzeum jest czynne w okresie od 11 VI do 31 VIII codziennie w godzinach 11.00- 18.00, a od 1 V do 10 VI i od 1 do 30 IX tylko od czwartku do niedzieli. Wstęp kosztuje 40 nkr.

Wyspy

Latem wysepki w pobliżu Kristiansand odwiedzane są przez licznych spragnionych słońca i morza urlopowiczów z Norwegii.

Obcokrajowcy, którzy spędzają tu zdecydowanie mniej czasu, zazwyczaj są zadowoleni z organizowanych przez biuro informacji turystycznej przejażdżek łodzią wokół wysp lub 2,5-godzinnego rejsu kanałem Blindleia do Lillesand. Najczęściej odwiedzana wyspa – Bragdøy -położona jest od stałego lądu w odległości przysłowiowego rzutu kamieniem. Znajduje się na niej muzeum, centrum kultury i warsztaty zajmujące się konserwacją drewnianych łodzi, a oprócz tego kilka ładnych tras spacerowych i miejsc do kąpieli. W pewnej odległości widać piękną klasyczną latarnię morską -Grønningen Fyr – do której nadal przypływa latarnik. Podczas wakacji szkolnych można przenocować w latarni za 100 nkr. Informacji udziela Beryl Simonsen.

Od 22 VI do 16 VIII M/S Maarten wypływa codziennie z Kristiansand o 11.00, a z Lillesand o 14.30. Od 29 VI do 2 VIII w piątki i soboty na tej samej trasie pływa M/S Silius (o 17.00 w kierunku wschodnim, o 20.30 na zachód). Bilet na oba statki kosztuje 100 nkr w jedną stronę, a 150 nkr w obie. W tym samym okresie M/S Silius odbywa codziennie o 11.30 i 13.30 dwugodzinne rejsy wokół Randesund, przez Bragdøy i kilka plaż, na których można się kąpać (90 nkr). Rejs ten można także wykorzystać jako wygodny transport na Bragdøy (bilet powrotny kosztuje 40 nkr, ostatni powrót z wyspy o 15.15). We wtorki i niedziele organizowany jest wieczorny rejs do Ny Hellesund (120 nkr) – jednego z 400 punktów umocnień wybrzeża skonstruowanych przez wojska niemieckie okupujące Norwegię podczas drugiej wojny światowej. Rejs połączony jest ze zwiedzaniem obiektu. Informacji udziela biuro Destinasjon Sørlandet.

Aktywny wypoczynek

Kristiansand posiada jedne z najbardziej popularnych w Norwegii plaż i jeżeli kogoś nie odstrasza temperatura wody (15°C), może przyłączyć się do urlopowiczów na piaszczystej Bystrand (plaży miejskiej). Jeżeli woda w morzu jest za zimna, można wybrać się na pobliski Kristiansand Svømmehall (basen), gdzie za wejście należy zapłacić 35 nkr od osoby. Latem basen czynny jest codziennie z wyjątkiem niedzieli.

Kristiansand troszczy się również o osoby zainteresowane nurkowaniem. Maritime Safans (90764139), Skuteveien 8G, udziela wszelkich informacji dotyczących wypraw nurków, certyfikatu nurka oraz miejscowej ekologii i biologii. Biuro informacji turystycznej dysponuje adresami innych firm organizujących wyprawy i wypożyczających sprzęt.