Norwegia przed podróżą

Norwegia – to nie jest kraj dla malkontentów i piecuchów. To miejsce stworzyła natura z myślą o koneserach subtelnego, wyrafinowanego piękna. Tu nie przyjeżdża się po to, żeby leżeć na plaży – obietnica przygody popycha każdego, kto stanął na tej ziemi, w głąb magicznej północy. Ten kraj smakuje się jak dobre wino – im bardziej go poznajemy, tym więcej walorów odkrywa przed nami. Bo wędrówka przez Norwegię to nieustanny zachwyt nad doskonałością przyrody i wytrwałością jej mieszkańców. Dajmy się poprowadzić przez krainę, która stała się ojczyzną nart, reniferów i złośliwych skrzatów zwanych trollami. Przespacerujmy się gwarnymi ulicami Oslo – stolicy kraju. To miasto trzeba zobaczyć nie tylko ze względu na możliwość obcowania ze sztuką Edwarda Muncha, ale też ze względu na jego wielowiekową historię.

Czeka nas również wyprawa na fiordy, o których pięknie nikogo nie trzeba przekonywać. Zachodnie wybrzeże Norwegii nie zawdzięcza swej sławy opisom z katalogów biur podróży, ale historiom opowiadanym przez ludzi, którzy byli jej świadkami. A kto raz zobaczy fiordy, już zawsze będzie porównywał z nimi wszystkie krajobrazy. Człowiek, budując tu miasta, starał sję tak wkomponować swoją siedzibę w cudowny krajobraz, żeby nic nie ująć z jego doskonałości. Tak powstało Bergen – miasto niezwykłej urody. Poznamy jego zakamarki i miejsca ulubione przez turystów. Jednak magnetyczny urok Norwegii nie pozwala pozostać zbyt długo na wybrzeżu. Zew natury każe wędrować dalej. Wschodnie zakątki kraju to raj dla miłośników narciarstwa. Czeka tam zimowa stolica olimpijska Lillehammer i najwyższe szczyty norweskich gór. A w odludnej głuszy parków narodowych warto podziwiać fascynujące twory natury — wielkie lodowce i malownicze wodospady. Zmierzając na Przylądek Północny Nordkapp, natrafia się na historyczną stolicę państwa – starożytne Nidaros, dzisiejsze Trondheim. Trudno oprzeć się tu urokowi białych nocy i nie zachwycić niezwykłymi iluminacjami na niebie – zorzą polarną. Potem, gdy już się wydaje, że dotarto się do kresu podróży – na najbardziej wytrwałych czeka rejs Morzem Arktycznym na Svalbard. Wycieczka na ten lodowy archipelag to niezapomniane przeżycie. Nie można poznawać Norwegii, pomijając jej najbardziej niedostępne zakątki – a zamieszkany przez polarne niedźwiedzie Svalbard niewątpliwe do nich należy.

Norwegia położona jest w północnej Europie na Półwyspie Skandynawskim. Powierzchnię 323,9 tys. km² zamieszkuję stosunkowo niewielu, bo 4,6 mln. mieszańców; 97 proc.  to Norwegowie, pozostałe 3 proc. stanowią Japończycy, Finowie i Szwedzi. Najliczniejsze wyznanie to luteranizm (87 proc ). Norwegia jest monarchią konstytucyjną. Obowiązującą walutą jest korona norweska, a językiem urzędowym – norweski. Klimat jest umiarkowany ciepły w południowi częsci kraju, umiarkowany chłodny na obszarze środkowym i północnym, przechodzący w subpolarny na krańcach północno-wschodnich. Klimat wybrzeża jest łagodzony przez wpływ ciepłego (Golfsztormu)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *