Świat cz.6

Najwięksi bohaterowie, królowie i howdingowie, wybrani szczególnym losem po śmierci, zamieszkują we wnętrzu Góry. Tam wśród nieustających uczt i zabaw czekają na znak, by w chwili niebezpieczeństwa stanąć w obronie swoich ziomków. Nad tymi Hel nie ma władzy.

Na wschodzie, tam gdzie góry schodzą do morza, leży Jotunheim, królestwo Thursów — Olbrzymów Szronu. Trzy bystre rzeki o lodowatych wodach oddzielają go od Midgardu. Górzysty to kraj i nieprzystępny. Panują tu wieczne mrozy i zamiecie, a gęsty mrok i mgły bronią słońcu dostępu do tej krainy. Groza od niej bije i czuć tchnienie śmierci. Człowiek omija to miejsce z daleka. Tylko nieliczni, najśmielsi bohaterowie zapuszczają się w głąb władztwa Thursów. Również bogowie starają się unikać Jótunheimu. Jeden Thor nic sobie nie robi z niebezpieczeństw i nawiedza kraj olbrzymów, by tępić panujące tam zło. Na wschodzie, na granicy z Midgardem rośnie nieprzebyta puszcza, zwana Jarnwider (Żelazny Las). Mieszka tu olbrzymka, od której pochodzi plemię wilków. Najstarszy jej syn, wilk Mansgarmr (Księżycożerca) jest postrachem przygranicznych części Midgardu. Żywi się ludźmi i często połyka księżyc, niebo krwią skrupiając. Żyją tu też olbrzymki — czarownice złe, straszne wiedźmy rzucające uroki na ludzi i bydło. Na dalekiej północy mieszka potężny olbrzym Hraeswelg. Przylatuje on nad siedziby ludzkie pod postacią orła i przynosi ze sobą wielki wiatr, niszcząc domostwa i zatapiając okręty na morzu.

W środku Jotunheimu, tam gdzie trzymają najsroższe mrozy i czary mają największą moc, ukryty przed Asami zasłoną magii znajduje się Utgard. Mieszka tu wielki czarownik, olbrzym Utgardaloki zwany też Skrymirem. Robi się tu największe czary i największa jest moc olbrzymów. Raz tylko Thor trafił do tego kraju, lecz gdy olbrzymi poznali jego siłę i potęgę, omamiwszy go czarami, jeszcze głębiej w magicznej sile Utgard ukryli. Magia pryśnie, gdy nadejdzie dzień ragnarok, gdy opadną wszelkie okowy te rzeczywiste i te niewidzialne.

W Thrymheimie, w górach mieścił się dwór Thiazego, Olbrzyma Burzy. Był on najpotężniejszym z Thursów, zanim Thor go nie zabił.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *