Kultura i tradycja Samów

Kultura i tradycja. Pierwsi przedstawiciele Samów utrzymywali się z łowiectwa i rybołówstwa. Udomowienie reniferów w XVI w. spowodowało przemianę gospodarki opartej na łowiectwie w gospodarkę bazującą na wędrownej hodowli tych zwierząt. Chociaż renifery nadal odgrywają dużą rolę w życiu tego ludu, obecnie zaledwie 10% społeczności Samów zajmuje się hodowlą reniferów i transportem towarów na saniach ciągniętych przez te zwierzęta, a tylko garstka tradycjonalistów nadal prowadzi życie koczownicze.

Jednym z głównych elementów charakterystycznych dla samskiej kultury jest joik (lub yoik), rytmiczny poemat, napisany dla określonej osoby, opisujący jej wrodzoną naturę. Uważa się, że wiersz należy do osoby, którą opisuje. Do tradycji tej kultury należą stosowanie medycyny ludowej, szamanizm oraz zajęcia artystyczne (szczególnie rzeźba w drewnie i srebrnictwo), a także dążenie do harmonii ze środowiskiem naturalnym.

Narodowy strój Samów jest jedynym autentycznym strojem ludowym noszonym w Norwegii na co dzień. Można go zobaczyć na ulicach i w supermarketach w Kautokeino i Karasjok. Strój z każdego okręgu ma odrębne, specyficzne cechy. We wszystkich występuje bogato zdobiona, haftowana czerwono-niebieska filcowa koszula lub surdut, spodnie lub spódnica oraz buty i czapka. Na specjalne okazje kobiety wkładają koronę z perełek i wplatają we włosy girlandy jedwabnych wstążeczek.