Ludność

LUDNOŚĆ

Norwegia liczy 4 348 500 mieszkańców (stan ze stycznia 1995 r.). Jest to jeden z najrzadziej zaludnionych krajów w Europie. Gęstość zaludnienia wynosi 13 osób na 1 km2. Pomimo wysokich podatków większość Norwegów należy do klasy średniej. Imigracja jest ściśle kontrolowana ze względu na utrzymanie standardów życia i niskie zaludnienie. Pozwolenie na pobyt otrzymują jedynie autentyczni uchodźcy (w przeciwieństwie do różnego rodzaju „poszukiwaczy schronienia”). Większość tych uchodźców pochodzi z Somalii, Bośni, Sri Lanki i innych trapionych prawdziwymi nieszczęściami regionów.

Największe miasta norweskie to Oslo (483    500 mieszkańców), Bergen (223 000 mieszkańców), Trondheim (144 000 mieszkańców) i Stavanger (104 000 mieszkańców). Średnia długość życia mężczyzn wynosi 74,2 lata, a kobiet 80,3 lat. Rodziny posiadają przeciętnie dwoje dzieci, co w połączeniu z niewielką skalą imigracji pozwala utrzymać stałą liczbę mieszkańców.

Norwegowie

Większość mieszkańców Norwegii wywodzi się z odmiany nordyckiej. Ludzie ci są prawdopodobnie potomkami plemion zamieszkujących środkową i północną Europę, które przywędrowały na północ ok. 8000 lat temu. Współcześni Norwegowie są w rzeczywistości rdzennymi mieszkańcami południowej i środkowej Skandynawii. „Typ nordycki” to na ogół wysoki człowiek o silnej budowie, z jasnymi włosami i niebieskimi oczami (chociaż wielu przedstawicieli ludów nordyckich ma ciemniejsze włosy i oczy).