JĘZYK Norweski

JĘZYK Norweski

W Norwegii są dwa języki urzędowe -bokmal i nynorsk, dość podobne do siebie i znane – aktywnie lub biernie – wszystkim Norwegom.

Bokmal (BM), dosłownie „język ksiąg”, nazywany także riksmal, językiem państwowym, to współczesna, miejska wersja języka dawnych duńskich władców. Jako język dominujący w norweskich miastach, używany jest przez ponad 80% społeczeństwa. Jest to również główny język nauczania w większości szkół oraz język mediów.

Nynorsk (NN), czyli „nowonorweski” (w przeciwieństwie do staronorweskiego, języka używanego w okresie przed panowaniem duńskim), przeważa w regionie fiordów zachodniego wybrzeża i w pewnych rejonach środkowej Norwegii. Pełni także rolę lingua franca (języka potocznego) w regionach, gdzie mówi się przynajmniej jednym dialektem. Przed II wojną światową nynorsk był pierwszym językiem niemal jednej trzeciej uczniów szkół norweskich, ale na skutek rosnącej urbanizacji liczba ta zmniejszyła się do ok. 15%.

Jedną z najbardziej uderzających osobliwości dwudzielności lingwistycznej w Norwegii jest fakt, że wiele pospolitych wyrazów i nazw miejsc ma dwie (lub więcej) prawidłowe pisownie. Obecnie nynorsk jest językiem urzędowym administracji w okręgach More of Romsdal, Sogn og Fjordane, Hordaland i Telemark. Co ciekawe, ogólnokrajowy rząd wydał dekret mówiący, że pewien procent napisów w telewizji musi być przetłumaczony na nynorsk, co wywołało niezadowolenie większości osób mówiących językiem bokmal.

Na szczęście dla wielu turystów znajomość języka angielskiego jest w Norwegii dość rozpowszechniona, nawet w wiejskich rejonach. Jednak i tak dobrze jest nauczyć się kilku zwrotów po norwesku, co pomoże nawiązać kontakt z ludźmi, jeżeli jednak ktoś ma wyraźne kłopoty z norweskim, wówczas większość jego rozmówców bez problemu przerzuci się na angielski.

Na rynku wydawniczym istnieje kilka różnych rozmówek, książek do nauki norweskiego i słowników; w ostateczności można je odszukać w antykwariatach czy bibliotekach.

Osoby zainteresowane nauką bokmal mogą na miejscu kupić najlepsze samouczki norweskie: Ny i Norge oraz Bo i Norge.